Sveiki atvykę į http://www.liveinternet.ru/images/smilies/oct/crash.gifvetainę!

UŽDARAS, LAISVŲ DISKUSIJŲ IR KŪRYBOS FORUMAS

Объявление

  Neparašius nei vienos žinutės, narys ŠALINAMAS

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » UŽDARAS, LAISVŲ DISKUSIJŲ IR KŪRYBOS FORUMAS » Sukauptos mintys » ŠIANDIENINĖS MUNTO ISTORIJOS


ŠIANDIENINĖS MUNTO ISTORIJOS

Сообщений 1 страница 20 из 185

1

TARNYBA ARMIJOJE
Medviedkovo merginos

Ką gi, adresiuko aš nepamiršau, o vadinosi ta vietovė Medvedkovo. Pasiėmęs iš politinio skyriaus leidimą aplankyti giminaičius Medvedkovo rajone, apsitaisau kariškai – ir šaunusis kareivis išvyko ieškoti nuotykių.
Kaip ir tikėjausi, nežinia iš kur išdygo patruliai. Visi kariai nuo jų sprukdavo ir dažniausiai pabėgdavo, o aš, priešingai, išsitempiau ir atidaviau pagarbą. Tai nutiko Medvedkovo kvartale, o namai ten vien 9 aukštų, daug bendrabučių, daugiausiai – statybininkų.
– Jūsų dokumentai, – pridėdamas prie kepurės ranką griežtu balsu skardeno kapitonas.
– Prašau, draugas kapitone, – ištraukiu karinį bilietą ir leidimą iki 22 val. būti Medvedkovo rajone lankant giminaičius. Pirmiausia, žinoma, kibo skaityti leidimą, nes niekas teisingai neįsiformindavo, nebūdavo nurodyta, kad lankys giminaičius. O iš to rajono vydavo, nes ten daug mergų bendrabučių, nesunku suprasti, kas dėdavosi.
– A Pribaltika, – nusistebėjo kapitonas, – srazu vidna kultura, – ir  pridėjęs ranką prie kepurės pasakė:
– Galite eiti, draugas jaunesnysis seržante.
O kai iš už kampo pasirodė dar viena patrulių grupė, riktelėjo jiems:
– Viskas tvarkoje, pas giminaičius jis, – ir daugiau patrulių nemačiau. Kai nusibodo apžiūrinėti jų parduotuvę, pasukau prie pirmo devynaukščio. Pasirodo, ir čia buvo budinti.
– Kareivuk, jūs pas ką? Mes pakviesime, – man įėjus iškart paklausė.
Tuoj prisistatė dvi mergaitės. Ant jų rankų virš alkūnių puikavosi raudoni raiščiai su užrašu „budintis“. Kas man liko? Nusišypsojęs parodžiau pirštu į vieną iš jų. Mergaičiukė aiškiai sutriko, trypčiodama skubai nusirišo raudoną raištį, padavė bobai ir linktelėjo man: „Eime“.
Bobai tai nepatiko.
– Jei jūs ilgam, atsiųsk ką nors kitą budėti. Juk matai, kiek darbo, eina ir eina visokie...
O tas „visoks“ jau antrame aukšte kukuoja. Mergaičiukė vos atgaudama kvapą pasakė, kad gyvena devintame aukšte ir kad neskubėčiau, gal į liftą eikim. Bet lifto neprireikė, čiupau ją už drebančios rankutės ir tiesiai šviesiai paklausiau:
– Tai tu dar neturi berniuko, kad sutikai mane pasiimti?
– Ne, dar niekada neturėjau, todėl labai noriu susipažinti.
– O kiek ten jūsų gyvena viename kambaryje? – toliau klausinėjau nežinodamas, ką daryti. Kad ji tokia jaunutė ir nepatyrusi, man nepatiko.
– Mes tik dviese, o vietos keturios, – aiškino gana nuoširdžiai. Pridūrė, kad su drauge nelabai sugyvena, nes ji tokia keista, visa baisiai plaukais apaugusi. Ji taip pat labai nori vaikiną susirasti, bet yra neišvaizdi ir jai nesiseka.
– O kiek jai metų? – slapta sudarinėjau planus, juk kareiviui ne grožio reikia, o kuo greičiau ant lovos parversti.
– Jai jau 20 bus, o man tik 17 sueis.
Taip ir maniau, malaletka. Dar kartą nužvelgęs nusprendžiau nekišti nagų. Negi norinčių mergų maža? Taip besišnekučiuodami ir 9 aukštą pasiekėme, o čia nyku, jokios gyvybės nesimato. Kambaryje irgi nieko gero: dvi kukliai paklotos metalinės lovos, valdiška patalyne, dar dvi lovos išardytos ir sustatytos kampe. Po viena lova pakištas lagaminas. Na dar staliukas ir 4 taburetės bei 4 spintelės vienoje eilėje surikiuotos. Kambarys labiau priminė kareivines, o ne bendrabutį.
– Tai kur tavo draugė? – pasiteiravau.
– Namo išvažiavo maisto atsivežti. Jai netoli, todėl tankiai važinėja. O aš tai iš Voronežo, nepavažinėsi kiekvieną savaitę. Ji turi šįvakar grįžti, – įsidrąsinusi čiauškėjo mažė, bet mano planas jau buvo subrendęs – susirasti nuolatinę merginą, kol čia būsiu, ir neleisti vėjais laiko.
– Aš jau eisiu. Turiu mieste reikaliukų, o tu pasakyk, kad ryt ir ji būtų namuose. Aš ateisiu po pietų ir draugą atsivesiu. Žinai, čia kareivius gaudo, bet aš jau sugalvojau, kaip pas jus nepastebėtiems pakliūti. – Ir pradėjau ją mokyti:
– Tik tu niekam neišpasakok, antraip vyrukai kiekvieną vakarą jūsų neaplankys. Tikriausiai pažįsti ką nors iš gyvenančių pirmame aukšte? Dar geriau būtų, kad iš jūsų laiptinės. Mes staigiai sušoktume į balkoną – ir patruliai nebebaisūs. O paskiau pati supranti... Per duris – ir eini, kur tau reikia.
Taip ir sutarėme: jos stotelėje mūsų lauks ir pasakys, ar pavyko tą mano planelį įgyvendinti.
Rytojaus dieną pasiėmiau armėną ir pusiau kariškai, pusiau civiliai apsivilkę atslinkome į Medvedkovo. Dar ir vyno butelaitį sukrapštėme. Stotelėje jau nekantravo mergaitės. Dar autobuso tarpduryje Ninočka man atraportavo, kad dabar patruliai toliau nuėję ir galime drąsiai smukti netgi pro pagrindines duris. Bet aš buvau neperkalbamas – reikėjo viskuo įsitikinti, todėl padėjau įsiropšti armėnui į balkoną, o tada ir pats įšokau be jokio vargo. Susipažinom su ten gyvenusiom 4 merginom ir vyną „patvarkėme“ draugystės užtvirtinimui. Merginos prižadėjo bet kada padėti ir visada mane įleisti per savo kambarį – bet kuriuo paros metu.
Dabar jau keturiese kopėme į 9 aukštą. Mergaitės net siurprizą buvo paruošusios – mūsų laukė pakepintos bulvytės ir butelis vynelio. Pasivaišinome tikrai šauniai, armėnas įsispoksojo į Ninočką, o aš kalbinau Lionką. Bet mano armėnas pradėjo snausti. Pasakiau griežtai, kad mautų į tyrą orą ir vėjyje atsigautų. Pagaliau jie abu išsidangino, o aš užsirakinau duris iš vidaus ir palikau raktą pusiau pasuktą, dėl visa ko, kad niekas netrukdytų. Apsilaižiau lūpas ir einu išsvajoto grobio link. Žvilgtelėjau kambarin ir nustebau. Drąsos man jau netrūko, bet tokios iniciatyvos tikrai nesitikėjau: paklodė jau užtiesta ant lovos, o Lionečka, visa įraudusi, skubėjo nusirenginėdama.  Nuspyriau ir aš savo aulinius į kampą, akimirksniu nulėkė ir gimnastiorkė, tik kelnių nesimoviau, bet ji pirštu rodė į kelnes ir apgailestavo, kad iš jų ne kas teliks, o namo vis tiek turėsiu važiuoti. Paklausiau protingo patarimo. O ji blinktelėjo su sijonėliu ant lovos ir man besistaipant pareiškė:
– Muntik, aš jau ne mergaitė, ko sutrikai?
Tai ir pradėjau be ceremonijų. Priėjęs arčiau kilstelėjau sijonėlį aukštyn. O Dieve! Vos ne iki kelių viskas juodavo, tokio plaukuotumo dar nebuvau regėjęs.

***

Tarnyba

Sovietinėje armijoje man prisiėjo tarnauti 2,5 metų, mat patekau ten tada, kai maršalas Griečko išleido įsakymą pereiti prie dviejų metų tarnybos. Pereinamuoju laikotarpiu teko dar pusę metelių patarnauti, kad viskas sklandžiau vyktų. Tarnavau ryšių daliniuose, pasirašiau, kad 10 metų apie tarnybą armijoj niekam nepasakosiu, tai ir nepasakojau, tik buities klausimus dažnai paliesdavau, nes man tikrai neblogai sekėsi tarnauti. Nebuvau aš sugriuvęs kareivis, net nuskriausti manęs seniai nesugebėdavo, mat turėjau galvą, o ne kopūstą ir savo profesiją neblogai išmaniau. Buvau sportiškas, užsigrūdinęs ir daug kas man dėl to pavydėjo.
Pradėjau savo tarnybą Guseve, kaimyninėje srityje. Priėmėme priesaiką, o tada atvažiavo pirkliai iš Gorkio. Išsivežė mus traukiniu – dvi rotas, lygiai 60 vyrų, paskui Maskvoje pasitiko dar kiti pirkliai ir vieną rota pasiėmė raketčikai.  O mes iš Gorkio nuvažiavome į Maršanską, kur ir buvo mūsų pulkas, įsikūręs prie pat tabako fabriko, skyrė tik tvora.
Rūkė visi, kitaip ir būti negalėjo. Fabriko tvoroje žiojėjo didžiausia skylė, tik tekdavo praskėsti dvi plačias lentas, nes apačioje buvo neprikaltos. Tą pačią dieną, kai atvažiavome, senbuviai kariai mums parodė rūkyklą, o ten – katilas, pilnas įvairių markių cigarečių ir papirosų. Po suolu du neblogi kibirai, kuriais iš fabriko atnešdavo rūkalų. Buvo šventas dalykas rūpintis, kad katilas daugiau kaip iki pusės neištuštėtų.
Rotoje kiekvieną parą budėdavo 4 kareiviai ir seržantas, o visame pulke dar ir karininkas, ne žemesnio rango kaip majoras, ir jo padėjėjas, žemesnis karininkas. Tie budintys ir atlikdavo visus darbus: plaudavo grindis, budėdavo vienas prie durų su ginklu, kiti ilsėdavosi ar ką dirbinėdavo ir taip keisdavosi. Teko ir man tų cigarečių parnešti, bet mes, lietuviai – mandagūs žmonės, todėl  eidavome prašyti, o ne atimdavom, nes kažkaip nefaina būdavo.
Rusai fabrike šaipydavosi:
– Na kodėl trukdot dirbti? Tai gamybos atliekos. Imkite semtuvus ir prisikraukit, kiek reikia.
Bet moterys buvo malonesnės, jos duodavo pakeliais. O mes su jomis paplepėdavome kultūringai, todėl mus pamačiusios tuoj siūlydavo visą dėžę supakuotų įvairiausių markių cigarečių.
Kai tik karininkai pamatė, kad lietuviai atsineša supakuotų, mus paskyrė aptarnauti štabą, o visi kiti ėjo tik į rotą. Štabe buvo lengviau – mažiau darbo ir kultūra kita, karininkai su mumis labiau skaitėsi.
Tame fabrike buvo ir siuvimo kambarys, tik nežinau ką ten siuvo. Paprašiau, kad kelnes susiaurintų, nes mums neįprasta tokios pliudrės. Na ir prasidėjo! Visi užsimanė frajeriais būti. Tačiau mus tuoj išskirstė po atskiras rotas, ir teko man palikti Maršanską kartu su ryšininkais iš Ukrainos. Penkiese išvykome į Simpurą, kur ir buvo tikroji mano tarnybos vieta.

***

Taigi, eilinis šeštadienis. Muntas Kandratavičius vėl palieka savo dokumentus paslėptus lovoje po čiužiniu ir rengiasi pusiau civiliais rūbais. Žinoma, tai aš. Bet Maskvoje nepavaidinsi, karinių patrulių pilna prie kiekvieno įdomesnio objekto, todėl ir velkuosi juodą vairuotojų striukę, kad nesimatytų antpečių, o paradinę uniforminę kepurę nešuosi po pažastimi. Dabar aš civilis asmuo. Bet prakeikimas, už važiavimą autobusu ir metro reikia pirkti bilietą, o kur kareivis gaus tų perkamų, kad net rūkymui nėra. Tada ir maukšliniesi furažką ant galvos, ir jau esi karinis techninis darbuotojas. Nors patruliai kabinėjasi, esą antpečių nesimato, bet kai esi be kariškos kepurės ir su juoda striuke, nesiveja. Nors jei užsižiopsosi ir prisileisi visai arti, gali atpažinti, bet užtai už pravažiavimą mokėti nereikia.
Taip ir vargome, tiksliau, buvome budrūs ir išgėręs nesirodydavau, nes tikrai susemtų. Tie, kurie pabandė, visi atsidūrė areštinėje. Visada turėjau iš anksto apgalvotą planą ir kelis atsarginius variantus, niekada mieste negerdavau net alaus, todėl neturėjau problemų. O mano draugai kentėjo žiauriai ir man pavydėjo, vis prašydavo patarti, bet kas iš to? Jei rusas pamatė alų, jis ir prisigers, todėl ir vaikštinėjau vienas arba vesdavausi armėną, nes jis labai prastai kalbėjo rusiškai. Už globą jis man atsilygindavo pinigais, mat kiekvieną savaitę gaudavo pinigines perlaidas. Užpildyti pašte  be mano pagalbos jų nemokėjo, todėl jo tėvas laiške prašė, kad aš jį globočiau ir pinigų atsiųsdavo daugiau, kad užtektų abiems. Aš sąžiningai vykdžiau prašymą, nes iš tiesų buvo jo gaila – tikras mamos vaikelis.
Kartą buvo berods jo gimtadienis. Tėvai atsiuntė 25 rublius, o tada butelis degtinės kainavo 3,62 rublio. Žmogutis užsimanė pavaišinti visus 16 karių, nes mūsų tiek nuolat buvo. Aš pasiėmęs savo dalį, 5 rublius, išėjau pas „žmoną“, o jie pasiliko gamykloje švęsti. Kai kitos dienos vakare grįžau, armėnas verkdamas pasitiko ir paprašė rūkyti, nes pinigučių jau nebuvo. Pasirodo, kai girtas gulėjo, jo draugai balių tęsė ir jam nepaliko nė cento. Tvarką padariau greitai: pats sukroviau tuščius butelius, be žodžių parodžiau į du blatniakus ir į butelius pirštu. Su manimi niekas niekad nesiginčijo, nes aš nesileisdavau į kvailas kalbas ir nesikabinėjau. O jei ką paliepdavau, tas būdavo atlikta. Po pusvalandžio visi turėjo rūkyti, o armėnui padaviau 5 pakelius. Visi nustebę žiūrėjo į mane kaip į išganymą, mat patiems nešovė į galvą, kaip surasti rūkymo.
Tas armėnas man buvo kaip rakštis užpakalyje, vis norėjo su manimi pas mergas kartu eiti. Bet kvailas buvo, tik spoksodavo kaip ožys į naujus vartus – ir nė krust, todėl nei viena su juo nenorėjo bendrauti. Ten visi tokie kompleksuoti buvo. Jų kalbų pasiklausęs supratau, kad dar negreitai jiems nušvis saulutė. Juos domino tik paslampinėti mieste ir išgėrus kvailumą parodyti.
Pirmadienio vakare vėl ilgai prausiausi duše ir nusprendžiau nakvoti pas Lionečką. Taigi pavakarieniavęs ir patraukiau prie autobuso, o po pusvalandžio jau tupiu balkone, mat patruliai jau juo susidomėjo ir toli nenueina. Bet tada lieka nesaugoma kita namo pusė – laisvai eik per duris.
Kambario durys buvo praviros. Ilgiau stebėjau, ką veikia tie patruliukai, o jie neturėjo teisės po langais be tikslo slankioti, todėl greitai dingo. Šį kartą kėliausi liftu ir neskubėjau, lyg kažką negero nujausdamas.
Durys buvo užrakintos, matyt, manoji dar negrįžusi. Vis tiek pabeldžiau. Duris atidarė aukštaūgė juodaplaukė mergina:
– Jums ko čia reikia? – pyktelėjo.
– Aš pas Lionečką, – irgi nustebau.
– Mane tik po pietų čia apgyvendino, aš jų dar nepažįstu, jų dar nebuvo, – bet aš tik stumtelėjau duris ir įėjau. Nusispyriau batus, pastačiau tualeto kampe, o striukę pakabinau Lionečkos sieninėje spintoje. Naujokė į mane žiūrėjo nepatikliai, prie pat durų stovėdama svarstė, kaip jai toliau elgtis.
Bumptelėjau ant Lionečkos lovos ir paklausiau:
– Iš kur pati būsi, kad bendrabučio reikia?
– Beveik vietinė, iš Pamaskvio, – bet tiksliau nepasakė.
Abiems buvo nejauku. Pagaliau už durų subildėjo, o kai įsivertė vidun irgi išvertė akis:
– Na va, tik užtruk ir būtinai kas nors nutiks.
Naujokė visai sutriko:
– Tai kad jis tik dabar atėjo, – ėmė teisintis.
O tos dėjo ant stalo vaišes:
– Mokėjo atlyginimus, tai parduotuves aplankėme.

***

Mano nuotaika buvo subjurusi. Atėjau pasimylėti, o čia ta naujokė. Ninočka jau turėjo vietą permiegoti pas drauges, bet šitai kuosai nepasakysi, kad išeitų. Kol kas sėdamės visi prie stalo. Lenočka žino, kad aš ne mėgėjas išgerti, tai nupirko tik punšo butelį. Bet aš mėgau mėsą, todėl šitos ir pripirko. Bet kas jos nemėgsta... Visi kirtome parūkytą dešrą, mėsos vyniotinius, o punšo aš atsisakiau, todėl ir nebuvo atkimštas, nes jos vienos gerti nepanoro. Merginos susitvarkė kambarį, o aš drybsojau Lenočkos lovoje. Staiga pašokęs pareiškiau, kad vistik eisiu į gamyklą, ir išsitraukiau striukę.
– Na jau ne! Jei atėjai vakare, tai ir nakvosi, – šoko abi, o naujokė netgi pajuokavo:
– Sustumsime tris lovas ir visi gulsimės skersai jų.
Bet Ninočka pareiškė turinti lovą kitame kambaryje, or šitą paliekanti man ir atsiprašiusi išėjo. Aš vis tiek buvau be nuotaikos. Tada naujokė pasakė:
– Turim vieną vyrą, dalinsimės abi. Sustumkim dvi lovas, Muntiką guldysim per vidurį.
Davai, dabar man jau tiko. Bet Lenočka įtariai žiūrėjo į mane ir galiausiai pareiškė viduryje gulsianti ji, nes ji mane susirado.
– Tada kam tos metalinės lovos? – pradėjau garsiai samprotauti aš, – juk jų vidurys įdumba ir vidurinis vis tiek nusiris į pakraštį. Meskit čiužinius ant žemės, taip geriaus isšimiegosim. Aš,  žinoma, aš gulėsiu viduryje, kad niekam skriaudos nebūtų.
Taip ir padarėm. Tik naujokė stebėjosi, kad mes visiškai nusirengę sugulėm, o ji niekaip nesiryžo nusimesti triko ir patrypčiojusi palindo po antklode. Šiaip baugi neatrodė. Užmečiau ranką ant krūtinės, tai tik krūptelėjo, bet kentė, kol nieko nedariau. O kai pradėjau švelniai čiupinėti, tai savo rankomis laikė manąją. Kadangi labai švelniai čiupinėjau, kentė toliau. Kita ranka tą pačią procedūrą atlikau ir Lenočkai, bet ji tik raitėsi ir pasisukusi šonu spaudėsi prie manęs tol, kol man iškilo „palapinė“. Tai pastebėjo abi ir naujokė ėmė prunkšti. Lenka tik dar labiau spaudėsi artyn ir bandė ant manęs užmesti koją, bet gulėjo po atskira antklode, todėl niekaip nesisekė. Buvau pakišęs ranką po naujokė antklode, tačiau ji buvo apsirengusi triko. Bandžiau per jėgą savo plaštaką patalpinti jos tarpkojyje, bet ji taip įsikibo į mano ranką, kad aš ja tik slankiojau aukštyn žemyn. Šį karą pastebėjo Lenočka ir pradėjo mane traukti tolyn nuo jos. O mane juokas ėmė iš tos jų kovos.
O stebukle, naujokė pati prisislinko prie manęs ir jau beveik nesipriešino, kai vėl pabandžiau delnu perbraukti jos bulkutę. Žinoma, ėmiau čiupinėti, bet ji jau savo rankomis manųjų nelaikė, o tik sėdosi, taip mažindama priėjimą, ir inkštė. Mano Ignas visai pasiuto, atėjo lakias jį sutramdyt. Tačiau su kuria? Lenočka pati išsprendė šį klausimuką: pašoko, greitai apsirengė ir pasakė  šįvakar išeinanti nakvynės ieškotis pas drauges:
– Bet tu nė nesitikėk, kad dar kartą tau užleisiu savo lovą.
Pareiškė apskritai pagalvosianti, ar verta su manimi draugauti, ir apsiverkusi išbėgo.
– Tu nors duris užsirakink, o tai dar budinti boba įgožins ir mane išvys, – pasakiau naujokei.
Ji atsikėlė bumbėdama, kad mane už tokius darbus tikrai verta išvyti, ir duris užrakino. Bet nusirengti nė nemanė, vėl apsirengusi atsigulė klausdama, kodėl taip pasielgiau.
– Aš juk nevedęs, jai nieko nežadėjau. Pati išbėgo. O kas čia tokio? Ir tau nežadu, nenori – neprasidėk, neprievartausiu.
Bet ji tylėdama prisispaudė prie manęs. Po viena antklode pagulėjome apsikabinę ir vėl užliejo maloni šiluma. Dabar jau gulėjome šonu vienas priešais kitą, glaudžiai apsikabinę ir šnekučiavomės. Mums abiems buvo malonu, bet ji sakėsi namuose turinti berniuką, kuris ją beprotiškai myli.
– Tai gerai, šiandien pasimylime – ir elkis, kaip nori. O aš bandysiu Lenočką susigrąžinti. Čia  vistiek vietos nebus visiems, turėsiu susirasti atskirą kambarį.
Išgirdisi tokias kalbas ji visai atšalo.
– O aš galvojau, tu mane myli, – išlemeno.
– Bet tu juk turi savo mylimą berniuką.
Po to ilgam nutilome ir aš jau buvau pradėjęs galvoti, kad šiandien kvailai pasielgiau, bet ji staiga pasakė:
– Tu man patinki, kitaip nebūtum manęs palietęs. Tik man gaila Lionkos, – ir vėl prisispaudė. Dabar aš supratau, kad pats laikas apžiūrėti, ką ji savyje turi. Pradėjome bučiuotis, ji vis stipriau spaudėsi prie manęs, o aš beglostinėdama jos nugarą sugebėjau nuvilkti triko. Tada užguliau ją ir toliau bučiavau, o kai gerai įsisiurbėme, abiejų kelnaitės pradėjo važiuoti žemyn. Vos atsidūrė ties keliais, pakėlęs koją nusmaukiau visiškai. Ji nei perdaug priešinosi, nei aktyvi buvo, gulėjo kaip lenta užsimerkusi. Supratau, kad visai nepatyrusi, todėl buvau atsargus ir neskubėjau. Bet kojukės labai lengvai prasiskėtė. O kadangi bulkutę tebelaikė ranka užsidengusi, suabejojau, ar joje išvis kas nors yra buvęs. Numetęs jos ranką į šoną, gražiai patalpinau Igno galvutę, iš lėto stūmiau gilyn, bet, atrodo, jokio pasipriešinimo nesutikau. Ji stipriau spustelėjo mano kaklą ir lengviau atsiduso, bet kiek bepumpavau, jokios jos reakcijos nesulaukiau. Kaip pradėjau ant lentos, taip ir baigiau nesupratęs, kokia ta jos skylutė. Daugiau nebepratarėme nė žodelio. Užmigau jausdamasis bjauriai, kad atstūmiau tokią puikią partnerę.

***
Taip tęstis ilgai negalėjo. Mano tuščios kišenės varė mane iš proto. Jei vien tarnauti tėvynei reikėtų, tai visų tokia dalia, bet aš juk mieste reikalų turėjau, o mieste be pinigo – šakės.
Nusprendžiau laikinai palikti mergas ramybėj ir susirasti finansavimą, kad ir kiek man kainuotų, nes buvau užsispyręs ir darbštus. Atsargiai klausinėjau darbininkų, kas ir kaip. Kartą iškraunant prekes priėjo prie manęs tiekėjas ir atvirai pasakė:
– Kai baigsit darbą, užeik į papulkininkio Goldovskio kabinetą, – ir mirktelėjęs tarstelėjo: – Litovec ili chitrec – tai tas pats.
Aš išsišiepiau iki ausų ir supratau: vistik pastebėjo žydas mano apsukrumą. Papulkininkis Goldovskis buvo žydų tautybės ir antras pagal rangą gamykloje žmogus. O mechanikos gamykloje vyr. inžinierius prilygo direktoriui.
Susitvarkęs ir nusiprausęs prakaitą persirengiau švaria karine apranga ir pasitempęs beldžiuosi į Goldavskio kabineto duris. Bet jos aptrauktos oda ir nieko nesigirdi. Tada praveriu, o ten dar kitos durys, dekoratyvinio stiklo ir jau matyti šešėliai. Ten jau belsti nereikėjo – durys pačios prasivėrė ir sekretorė mandagiai paklausė:
– Kokiu reikalu? Ir kas toks būsi?
Kai jai išpyškinau, pakėlė telefono ragelį ir atraportavo. Parodė vieną iš sofučių, pakvietė sėstis.
– Jau tuoj, – pridūrė.
Po minutės tikrai išėjo žmogysta, visas įraudęs, ir nepakeldamas galvos movė pro duris laukan.
– Kareivėli, užeik. Tik nesėsk, kai pakvies sėstis. Mūsų inžinierius savotiškas, o šiaip jis žmogus geras.
– Jūsų kvietimu atvykau, – pasitempęs atraportavau nepakeldamas akių.
– Sėskitės, – tingiai pasakė papulkininkis, bet aš likau stovėti. Ir tik kai pakėlęs galvą paliepė: „laisvai“, sujudėjau. Inžinierius neskubėdamas apžiūrinėjo mane. Parodė į fotelį priešais jį, o ne į sofą prie durų. Supratau, kodėl sekretorė patarė nesėsti.
– Ten sodinu prasikaltėlius, – šyptelėjo senis, – o tu sėskis čia, – bet aš vistiek stovėjau.
– Aš tau įsakau sėstis! – vėl ranka parodė į fotelį.
– Jest! – pasakau, nes įsakymai armijoje vykdomi aklai, ir įsitaisau priešais jį.
– Keletą dienų tave stebėjome. Esi sąžiningas žmogus ir labai jau gudrus, vadovaujiesi savo protu, o mums kaip tik laikinai prireikė sąžiningo darbuotojo. Reikia pakeisti tiekėją, bet civilio dviems savaitėms forminti mes negalime. Tave apmokinsime ir, jei mums tiksi, įvesime dar vieną etatą, nes mūsų tiekėjas jau senas, ligotas. O tau pats laikas mokintis. Būtinos tarnybos kariams atlyginimo mokėti negalime, bet tiekėjo be pinigų nepaliksime, gausi smulkioms išlaidoms. Teks  pavaišinti mergaites, kurios išrašo popierius, prireikus teks kįštelėti ir butelaitį, jei nepavyktų gauti be blato. Taip pat mokėsime komandiruotpinigius ir maistpinigius, nes tavo darbas bus neribotas. Bet ir kišenėje ne vėjas švilpaus. Pagalvoti turi tik vieną valandą, nes reikia forminti. Pinigų gausi jau šiandien, o įsikursi svečių kambaryje, virš kontrolinio punkto. Su kariais nebesimaitinsi ir kareivinėse negyvensi. Bet niekam nė žodžio, nes tai nelegalu. Tavo karinį bilietą laikinai patvirtinsime kaip oficialų dokumentą, pagal kurį tu tieksi gamyklai prekes.
– Taigi manau, sutinki? – jau pakėlęs balsą tęsė inžinierius ir pareikalavo karinio bilieto. Bet aš vaidinau, kad dar svarstau. Paklausiau:
– O kas bus, jei prisidirbsiu trūkumų? Juk nepatyręs.
Tada jis jau piktai išrėkė:
– Pats tave pasodinsiu, – ir nurimo. – Manau, tu neprapulsi. Tokiomis sąlygomis bet kas sutiktų, o tu dar svarstai, reiškia, nešoki nuogas į dilgėles. Įsakau tau tylėti ir vykdyti.
Pašokau kaip ir priklauso, pasitempęs atidaviau pagarbą ir surikau:
– Jest!
– Na va... Tuojau pat pasirašyk gamyklos šalpos lape ir eik į kasą pasiimti pašalpos, o tada – į drabužių parduotuvę. Tau priklauso kostiumas, kaklaraištis, batai ir t. t. Prieš darbo pabaigą man pasirodysi, lauksiu.
Kasoje man išmokėjo 150 rublių, o tai reiškė – pusę mėnesio atlyginimo. Jau norėjau bėgti miestan, bet senukas tiekėjas nustvėrė už sprando pačiame tarpduryje.
– Aš paskirtas tave globoti ir mokyti visą savaitę, be mano žinios net į tualetą neisi. Marš į mašiną!
Ta jo mašina buvo pobeda.
– Beje, kaip su teisėmis reikaliukai? – pasiteiravo ir liepė sėsti už vairo.
– Teisės užstatytos įrankinės ceche, kai reikėjo autobuso ratus nuimti. Raktai liko pas mane, o teisės – ceche.
– Vistiek noriu pažiūrėti, kaip vairuoji. Čia eismas nedidelis, važiuok.
Pobedos dar nebuvau vairavęs. Taip ir pasakiau. Tačiau nieko sudėtingo nebuvo, tik pavaros jungėsi prie vairo. Tai šiek tiek trikdė, todėl į parduotuvę vežė pats.

***

Tuo metu buvo madingas kapronas. Griebiau trejus kaproninius marškinius. Kostiumų pasirinkimas tikrai didelis, bet senukas – žmogus praktiškas ir šviesių pirkti neleido, nes būsiu vis kelyje ir greitai susitepsiu. Aš tik matavausi, o jis man nešė vieną kostiumą po kito. Iš importinio skyriaus senis atvilko tamsiai rudą, bet dar ir linijukės juodos iš viršaus žemyn ėjo. O jau spalvos ryškumas!
– Suomiškas kremplenas, – gyrė senis, bet nė girti nereikėjo, tokio dar nebuvau matęs. Tiko liuks, o gelsvi marškiniai derinosi. Kaklaraištį išrinko jaunutės pardavėjos ir visų nuotaika buvo neapsakoma. O kai senis po blatu gavo tamsiai rudus čekoslovakiškus batus aukštokom kulnim, aš visai susileidau. Veidrodyje mačiau apvalaus veiduko šviesiai mėlynų akių aukštą atletišką frajerį. Pardavėjos tik ir patarinėjo, kas dar tiktų, bet senis ir taip visas smulkmenas už savus pinigus pirko. Nežinau, kuo jam įtikau, nes į skolą tik ranka numojo. Važiuodami namo abu krizenome kaip vaikai. Senukui patiko, kad aš jo klausau, bet kaip neklausysi, jei žmogus protingai pataria.
Kontroliniame punkte tikėjas liepė laukti. Užbėgo laiptais aukštyn, o grįžęs pamojo man ir dingome tamsiame koridoriuje.
Kambariukas buvo nedidukas, bet užtat dušas ir tualetas vietoje, o šiaip viskas standartas – staliukas, spintelė, metalinė lova, beje, paklota, o koridoriuje dar ir dujinė viryklė.
– Vakarieniauk čia, o ryte 7 valandą važiuosime į Tūlą. Ten yra visi pagrindiniai kariniai sandėliai, supažindinsiu tave su kuo reikia, – ir senis dingo, o aš patraukiau pasirodyti Goldovskiui.
Pamačiusi mane jo sekretorė išsišiepė iki ausų ir tik „prašom, prašom, inžiner svobodnyj“. Goldovskiui jau neraportavau, bet jis vistiek ilgai spoksojo į mane.
– Taip, – pagaliau prakalbo, – tau pasisekė. Jeigu boboms nepasiduosi, toli eisi. Ar jau turi merginą? – pasidomėjo tėviškai.
– Dar ne, – trumpai atsakiau, bet jis nebūtų žydas, neapgausi.
– Taip ir patikėjau! Tai gal nesveikas? Juk tau merginos praeiti neduos. Su jomis irgi reikia proto, taigi protauk. Nepatariu armijoj vesti, neskubėk... Matau, pinigėlių neliko. O tu tikrai nekvailas. Tai už ką valgysi? Kareiviško maitinimo juk nebegausi... –  ir pažiūrėjęs į laikrodį paėmė telefono ragelį:
– Ateis naujasis tiekėjas, reikia avanso žmogui. Ar dar liko pinigų? Taip, 50 užteks, – tada pažvelgė į mane: – Staigiai mauk į kasą. O tavo darbu pats domėsiuosi.

Aš – tiekėjas

Rytojaus ryte jau rymojau prie vartų, kad nereikėtų man signalizuoti. Į kareivišką daiktamaišį buvau susipakavęs darbinius rūbus, nes kostiumo gailėjau. Tuoj pat ir Bondarenkos naujutėlaitis ZIL130 pasirodė. Pakeliui stabtelėjome ties tiekėjo nameliu. Jo laukti nereikėjo.
Tūlos link vedė greitkelis, todėl Bondarenko važiavo 90 km per valandą. Nusprendėme pusryčiauti Tūloje, nes ten darbininkų valgykloje viskas pigiau.
Patiekalai tikrai buvo geri, porcijos didelės. Prisikirtę pradėjome užsakinėti reikiamas prekes. Pirmiausiai reikėjo išsirašyti dokumentus buhalterijose, o jų buvo keletas, nes visa Tūla – karinis miestelis ir kiekvienas centrinis sandėlys turėjo savo buhalteriją. Bondarenko, kaip ir priklausė, saugojo mašiną ir joje esančias prekes, o mudu lakstėme nuo vienos prie kitos buhalterijos ir tvarkėme dokumentus, o po pietų pradėjome krautis.
Kiekviename sandėlyje buvo dideli mediniai padėklai. Kai tik prekės būdavo ant jų sukrautos, autokaras čiupdavo padėklą ir įkeldavo į mašiną. Taip, kol prikraudavome visą mašiną, o jau tada kruopščiai dengdavome brezentu – ir namo. Grįždavome visada darbui pasibaigus. Mašiną  tekdavo palikti apsaugai iki ryto, mat iš garažų prekes vogdavo. Taip pradėjau savo sunkų darbą. Vėliau jau važinėjome tik su Bondarenka ir man be saldainių tikrai nepavykdavo susitvarkyti dokumentų, nes buhalterės taip buvo įpratintos. Jei nieko neduodi, tai gali sau trypti eilėse, o seniai su sakvojažais kiaurai eina.
Kartą tokia senukė buhalterė pavaišino mane kavute ir šnipštelėjo, kad nevargčiau. Ji neaiškiai parašys, kad gaunu tarą, o aš pasiimsiu patinkantį sokvojažą, tada dar kartą ateisiu, kad iki galo popierius sutvarkytų.
– Sakvojažo gamykloje į sandėlį neatiduok, o išsirašyk savo buhalterijoje kaip daiktų krepšį, kuris tau priklauso.
Taip ir padariau, bet įsiutęs kažkodėl pasiėmiau importinį ir didelį. Mano buhalterės pradėjo šaipytis, kad ir joms šio bei to turi likti tame sakvojaže. Kur tik ėjau, visur mokė, kaip klastoti dokumentus ir vogti. Žinoma, be buhalterijos tai neįmanoma, todėl ir pradėjau su savomis gešeftą varyti, o žydiškai – „bizniuką“.
Jau antrą savaitę nugvelbėm visą ritinį dermantino – gražaus, minkšto, o siuvo iš jo striukes. Mano misija buvo tik sandėliuose išrinkti gražų ir kad popierius išrašytų teisingus. Likusį darbą atliko vyr. buhalterės vyras: pasitiko prie miesto įvažiavimo, įridenom į jo gaziuką, jis šmaukšt 150 rublių man į kišenę – ir nieko nežinau, nieko nemačiau. Einami dalykai dar buvo dažai, akumuliatoriai,  karburatoriai, stiklo elektriniai valytuvai. Imdavo dėžėmis, bet jei man neišeidavo 100 rublių į kišenę, visai neprasidėdavau. Nes teptis tai man vienam reikėjo ir tik pusė tos sumos likdavo. Bet užtat šeštadienį ir sekmadienį man priklausė gražus rudas kostiumas, šlipsas ir pilnas sokvojažas skanėstų, kuris drauge su manim keliaudavo į Medvedkovo, pas gražuoles rusaites. Ne be reikalo inžinierius Goldovskis įspėjo: turėk galvą ir nepamesk šalto proto. Gerti negėriau nei lašelio, antraip senai būčiau supakuotas, bet va su mergaitėm tai jau žaidžiau.
Per mėnesį laiko viskas  jau buvo sudėliota į savo vietas: aš niekam nelindau į akis ir dokumentus visada atiduodavau tvarkyti vyr. buhalterei – poniai Sarai Goldovskajai, o ji vis pasišaipydavo iš manęs:
– Jei dar liko saldainiukų ir mūsų mergaitėms, pilk ant stalo. O gal tau ir atlyginimą jau laikas pradėti mokėti?
Bet iš manęs niekas neišpešdavo nei žodelio. Jaučiau, kad Sara mane pieskina, todėl dar tą pačią popietę nupirkau 3 kilogramus „Kara-Kum“ saldainių ir įtykinęs buhalterijon išpyliau ant stalo.
Visos tik aiktelėjo, tik išraudo, įsiviešpatavo mirtina tyla. Vyriausiosios durys buvo plačiai atidarytos ir ji viską matė. Aš kaip visada tylėdamas atbulas dingau neištaręs nei žodelio. Paskui išgirdau kalbant, kad naujasis tiekėjas labai drovus ir draugiškas. Jei kuri pastebėsianti klaidelių jo dokumentuose, tegul pranešanti jai, Sarai, juk reikia vaikinuką gelbėti.
Nuo to karto supratau, kad Goldovskių mafija laiko savo rankose visą gamyklą ir priešintis nėra prasmė. Jeigu prasitarsiu, tikrai pasodins, o jie juk milijonus žarsto ir nieko nebijo.
Pamatęs, kad aš tai suvokiau ir kad man burną užrišo visam laikui, pats ponas Goldovskis vieną pavakarę čiūžtelėjo prie manęs su savo tamsiai žalia 21 Volga. Pravėręs dureles pamojo ir liepė sėstis gale, mat šalimais dar kažkas sėdėjo.
– Kaip tau patinka tiekėjo darbas? – pradėjo be užuolankų. – Jeigu kas skriaudžia, sakyk, – ir atsigręžęs žvilgtelėjo į mane, o aš žiūrėjau pro langą ir nieko nemačiau.
– Tau kas, Kondratovič? Negi tikrai tave skriaudžia? Va turim reikaliuką ir pagerės tavo atlyginimas. Dabar 1000 rublių gausi, užteks tau terliotis su šūdais. Matau, kad esi rimtas vyras,  bet suprask ir mus, negi patikėsim biznį nepatikimam.
– Taip, –  pasakiau aš ir niekas nesuprato, ką tas „taip“ reiškia.
– Taigi sutinki? – dar kartą paklausė Bosas, ir aš linktelėjau.
– Maskvoj baisus deficitas šviesiai mėlynų acetoninių dažų. Reikia mums parsigabenti jų iš karinių sandėlių bent toną. Bet jie išfasuoti po 200 kg statinėse, taigi baisus nepatogumas –  nenepajudinsi statinės. Ką darom?
Pasakiau, kad sustūmus mašinas galais aš vienas perridensiu tas penkiasstatines.
– Na kaip aš pats nesugalvojau! – trynė rankomis Goldovskis, o jo svečias atsisuko į mane ir įsispoksojo:
– Iš kur jūs jį iškasėte? Tai mūsų proto lygio žmogus, o senį vykite lauk, gana jam čia bezdėti. Šitam duokite gruščiką, negi tokiam protingam žmogui juodą darbą dirbti.
Tada jau inžinierius pareiškė:
– Nuo rytojaus vadinsiesi tiekėjas-ekspeditorius, perimsi pagal dokumentus senio ZILą, gausi krovėją, o atlyginimą, manau, jau mokėsime visą, 400 rublių ant popieriaus. Rytoj visą dieną treniruokis ZIL‘u važinedamas, o dabar laikas vakarieniauti.

***
Pas Lionką

Čia ne manoji Lenočka. Šįvakar pas ją eisiu, bet ji nelabai nori, kad rašyčiau, vis dar pyksta, kad Maskvoje nepasilikau. Juk ir tiekėjo darbą gamykloje turėjau, ir butas dviejų kambarių buvo paskirtas, tik reikėjo Lenočką persivesti pas save dažytoja ir po tarnybos armijoje drauge gyventi. Bet gimtinės trauka nugalėjo: vos gavau dokumentus, nė neatsisveikinęs išbėgau, nes žinojau, kad ji neišleis. Beje, demobilizavausi iš Sampuro, kur su Sigitu Račkiu kartu tarnavome, tik jis pusmečiu anksčiau išvyko. Sigis – prie meno, dabar Vilniuje artistas geras, turėtumėt žinoti. Ei, Sigi, ar parašyti, kaip Niną Dronovą į antklodę susivyniojęs nešeisi, į savo 12-tą stotį, kad niekas neužpelenuotų? Tu – plikis kaip reikiant, boba plaukų jau nenuraus. A, mat jį šimtas, geras vyras.

***

Sara

Niekaip negaliu prisiversti baigti to prakeikto laikotarpio, bijau per daug išpasakoti, o per mažai – neįdomu. Taigi dar pridėsiu šio to ir padėsim Maskvai tašką.
Nesusidarykite klaidingos nuomonės, juk aš tiekiau prekes iš karinių sandėlių ir karinei gamyklai. Tai didelis skirtumas, nes kariniuose sandėliuose gulėjo viskas, kas geriausia, o civiliai ten buvo nepageidaujami. Bet tiekėjas – tai toks žmogus, kuris visur prilenda, o tikro tiekėjo be pūpsančio skvojažo aš nemačiau. Todėl mano sunkų darbą gali suprasti tik kolegos. Viskas, kas buvo geriausia Sovietų Sąjungoje, buvo sukoncentruota Maskvoje ir aplink Maskvą.
Serpuchovo miškuose atradau aukšto rango karininkų parduotuvėms skirtus sandėlius. Bet ten be kariškos aprangos nė pro vartus neįleisdavo, todėl teko ir ją su savimi gabentis. Važiavome kartu su abiem Goldovskiais, mat jiems prireikė importiniais baldais apsistatyti savo vilą. Goldovskis savo volgą prisikrovė pats, o aš naujuoju gamyklos ZIL‘u bildėjau iš paskos. Žinoma, Saros į jų buhalterijas neįsileido, todėl aš ir buvau reikalingas. Prekės buvo išrašinėjamos gamyklos vardu, kitaip ir būti negalėjo, nes ten civiliai nepatekdavo.
Tąkart mano ZIL‘as buvo prikimštas vien baldų, bet aš palandžiojau ir kituose sandėliuose ir mano galvelėje gimė planas čia apsilankyti dar kartelį, tik jau be žydų. Tuokart pinigų man niekas nesiūlė, tik visus nereikalingus baldus sukrovė į mano ZIL‘ą. Sara užsiminė, kad jei būsiu jai geras, netrukus gausiu naują 2 kambarių butuką gamyklos statomuose namuose. Aš tais plepalais netikėjau ir butais nesidomėjau – jie buvo ne mano nosiai.
Senuosius baldus atvežėme į netoli gamyklos esančius jau baigtus du namus. Darbininkai viską sutempė į antrą aukštą, o namas buvo standartinis – 5 aukštų. Kai tik grįžome į Goldovskių vilą,  viskam vadovavo Sara. Pajutau, kad ji mane keistai stebi, todėl į jų reikalus nelindau, vaikštinėjau  kaip katinas atskirai. Tik kai naujoje vietoje išsikrovėme ir jau ruošiausi važiuoti, Sara primygtinai pareikalavo pasižvalgyti bute. Man jis pasirodė prabangus: apstatytas nematytais baldais, žinoma, senais, bet viskas dar blizga, todėl tik žvilgtelėjęs išspūdinau sau, kažkodėl neviliojo manęs tas butukas.
Taip ir slinko mano dienelės, klampindamos vis į didesnį liūną, kol vieną pavakarę gavau Saros kvietimą atvykti į tą butuką slaptam pokalbiui. Tai nuskambėjo kaip įsakymas. Išsigandau ne juokais. Ką dar žydelka sumanė? Bet palindau po dušu, užsivilkau savo gražųjį kostiumą ir patraukiau pėstute, nes visai netoli gamyklos.
Pamatęs gausiai padengtą stalą, net išsišiepiau, nes dar buvau be vakarienės. O Sara tai pastebėjusi tuoj paaiškino, kad jokių iškilmių nebus, paprasčiausiai šeimininkė nežinojo, kiek žmonių
vakarieniaus ir padengė aštuoniems – tiek tilpo prie didelio stalo. Sara pasirodė labai nemandagi – įgrūdo mane į užstalę ant sofutės, pati plestelėjo šalia, o ne priešais, kaip priimta. Abu jautėmės sutrikę. Sara tuoj čiupo mano lėkštę ir pradėjo šinkuoti keptą mėsytę, nes man seilės bėgo nuo kvapų.
– Aš mėsytės nevalgau, – suokė Sara, – man tik saldumynai patinka, – ir pradėjo pjaustyti tortą.
Ko tau nepatiks, – galvoju, esi kiek pastačius, tiek paritus – tikras kubilas. Valgyti nesigėdijau, stalas tikrai lūžo nuo misto. Kirtau net ausys linkčiojo, bet gerti, kaip visada, atsisakiau, o Sara įraudusiais skruostais vis čiulpė kažkokį likerį. Padėkojau už vaišes ir norėjau atsistoti, bet ji neleido, primygtinai siūlė kurio nors gėrimo paragauti. Matau, kad neišsisuksiu – maktelėju kažko spalvoto, bet stipraus. Privertė ir ant kitos kojos išlenkti, bet išgėręs pareiškiau, kad noriu į tualetą, ir daugiau prie stalo nesėdau. Kai ji pati nuėjo į  tualetą, staigiai patikrinau duris, nes jose raktų nesimatė.
Durys buvo užrakintos. Nusmelkė baisi nuojauta. Negi Sara sumanė mane visiškai išnaudoti? Tokio darbo aš nebijojau, bet tik ne su kubilu. Buvo labai apmaudu, nes proto man netrūko. O žydelka vistik mane sutvarkė ir labai gėdingai.
Išėjusi iš tualeto be užuolankų pradėjo:
– Gyvenime pasiekiau visko, ko norėjau, tik su vyru nelaimė. Labai jį myliu, bet jis jau nieko vyriško negali, todėl ir surado man tave. Nuo šiol tas butukas bus mano vyrui, tam, kuris bus tikrasis mano vyras.
O siaube! Žiūrėjau pastėręs pro langą. Vieną kartą nupūsti nesunku, bet nuolat... O gal meluoja? Kas ją žino. Gal jos vyras visai pasius.
– Nusirenk kostiumą, – išgirdau šnopuojant už nugaros. Lėtai atsisukau ir supratau, kad boba nejuokauja. Stovėjo pusnuogė, ilgokas sijonas buvo vienintelis rūbelis, kurio nedrįso nusimesti.
Nusviedžiau švarką ant fotelio, ten pat nulėkė ir kelnės, baltiniai bei šlipsas. Likau vien su glaudėmis ir be ceremonijų parverčiau ją ant sofos. Mane glumino tas storumas. Ka daryti? Nei šalia sofos stovėti, nei ant jos gultis. Supratusi, ko delsiu, pasiūlė išskleisti sofutę. Šitaip jau buvo geriau. Kai antrą kartą nutrenkiau ją ant sofos vidurio, pasimatė ir šeškas su praplėšta kupra. Tuo metu ir mano dogas sureagavo, taigi liko tik kraustytis ant viršaus.
Nė nesitaikydamas smeigiau, be jokių ceremonijų, nors ir buvo pakėlusi galvą, kad bučiuočiau. Bet man nešovė į galvą, nebuvo ūpo. Tik aiktelėjo ir čiupo mane savo rankomis, apkabindama sėdmenis. Jaučiau, kad senai neturėjusi tokio daikčiuko, bet aš buvau negailestingas ir neleidau ilgai mėgautis. Pumpavau net visą ištraukdamas, o ji dar bandė sukti ratu. Pamačiau, kaip plečiasi akių vyzdžiai, veidukai gražiai paraudo, o pati iš visų jėgų laikė mane prispaudusi ir kai norėdavau ištraukti, ji kildavo kartu. Ką padarysi, tegul sau pasimėgauja. Bet netrukus atleido, ir vėl pradėjau pumpuoti. Dulkinau aš ją žiauriai, sukišdamas visą ir dar paspausdamas, todėl vėl neišlaikė – pradėjo „važiuoti dviračiu“ trumpas savo kojytes pakėlusi į viršų. Jau spardėsi, bet man tuoj turėjo išsilieti, todėl kaliau toliau ir jau labai greitai. Ji ėmė spygauti man nesuprantama kalba ir paleido į mane srovę, bet aš nesustojau. Pradėjome plaukti, o galiausiai, išlupęs dar tebestovintį savo įrankį, nukulniavau po dušu. Po tokio šaunaus darbo buvo malonu praustis, o grįžęs, atsigaivinęs, galėjau vėl užgulti, bet Sarai jau užteko – užsimetusi antklodę gulėjo nejudėdama.
Apsirengęs norėjau išeiti, bet ji verkdama iš džiaugsmo, o gal iš apmaudo, tik kabinosi ant kaklo ir kalbėjo:
– Tas butukas dabar tavo. Kur tu eisi, branguti? O va aš privalau grįžti pas antrąjį vyrą. Apsižiūrėk, kol aš susitvarkysiu, ir pasakyk, ko dar mums čia trūksta.
Išsimaudžiusi visa švytėjo ir atrodė net pagražėjusi. Aiškino, kad jau rytoj mano vardu pradės performinti šį butuką.
Raktas nuo laukujų durų jau puikavosi mano saujoj, bet kai iš mandagumo pasakiau, kad vienos damos neišleisiu, lydėsiu iki autobuso, Sarai taip patiko, kad tik glaustėsi kaip katytė ir, nebežinodama kaip man įsiteikti, padavė du susegtus prancūziškus raktus, o pati pasiėmė tik
vieną. Paklausta, kodėl man atidavė du, pradėjo aiškinti savo planus:
– Matau, tu vyras, kokių reta – ir jaunas, ir galingas, todėl aš tavęs neskriausiu. Žinau, kad turi panelių ir ne vieną. Pas tave galėsiu ateiti tik penktadieniais po pietų ir tik valandėlei kitai, todėl nenorėčiau, kad mano daiktuose kas nors knaisiotųsi. Vienas kambarys bus užrakintas. Rakto nuo jo tau neduosiu. Aateis ekonomė ir sutvarkys namus, o vakarienę visada rasi karštą.
Nuo tokių žodžių Sara man dar labiau pagražėjo. Už dovanotą laisvę žadėjau „skalbti“ ją sąžiningai, nes tikrai buvau viskuo aprūpintas. Tai kodėl nepataikauti Sarai?
Vistik man kirbėjo velniška mintis: gal ta ekonomė visai nieko? Reikėtų nupūsti ir ją, kad jau taip susiklostė gyvenimas, ir komplektuoti sijonus toliau.
Įlaipinęs Sarą į autobusą, pats palaukiau kito – ir į Taganką. Ten persėdau – ir į Medvedkovo. Vos išlipęs Tagankos aikštėje nustebau – link manęs ėjo Lionečka su dviem draugėmis, mat irgi taikėsi važiuoti namo. Lionečkos jau porą savaičių nebuvau matęs, savotiškai pasiilgęs. O ji net sunerimo, vis dažniau trainiodavosi po Taganką, bene mane sutiks, mat kur ta gamykla, nežinojo, o iki Tagankos aikštės daug kartų kartu važiavome. 
Sutikome vienas kitą išskėstomis rankomis, net gera pasidarė. Nieko nelaukdamas čiupau už parankės kaip didžiausią grobį, nes pasakyti tikrai turėjau ką. Ji nesuprasdama spyriojosi ir aiškino, kad prisipirkusi skaniai valgyti, net dešrelių kilogramą turinti, tik nesuprantanti, kodėl aš ją kažkur tempiu. Pasakiau, kad viską atiduotų draugėms, nes be rytojaus negrįš, jėga išlupau jos krepšelį iš rankų, nes jau artėjo mūsų maršruto autobusas. Mestelėjau krepšį jos draugėms ir įgrūdau Lionečką autobusan. Ji, žinoma, baisiai nervijosi ir nenorėjo į ta gamyklą važiuoti, bet aš nieko neaiškinau, tik laikiau, kad kokioj stotelėj neiššoktų. Pamačiusi, kad tempiuosi į gražų naują namą, visai sunerimo:
– Kur tu mane tempiesi? Aš nepasiruošusi į svečius, aš tik iš darbo, visa prakaitu dvokianti, – bet jokie maldavimai nepadėjo ir visą tirtančią stipriai nutvėręs laikiau rakindamas duris. Pagaliau įstūmęs vidun ir užrakinęs duris lengviau atsikvėpiau. „Balius dviems“, – pareiškiau.
Ji vistiek nieko nesuprato ir susigūžusi laukė, kas dar pasirodys. Tačiau nieko nesulaukusi pradėjo žvalgytis. Norėdamas pavaidinti, aš jau sėdėjau gale stalo ir graužiau kažkokio paukščio kulšį,
demonstratyviai pasiėmęs į ranką, lyg būčiau labai alkanas –  žadinau jos apetitą
– O kur kiti? Kada pradės rinktis? – ir ji pradėjo čepsėti lūpomis.
Pamojau eiti artyn:
– Čia mano butas, kvailiuke. Nieko daugiau nebus, tik mudu. Čiupk ko nors užrkąsti – ir į vonią ar po dušu, – gudravau aš.
– Jooo, tu, matau, pasakas mėgsti, šmaikštuoli, – pasakė Lionečka, šakute smeigdama brangią dešrą.
– O, servelatas! Nepamenu, kada ragavau, – ir čiupusi duonos riekelę greitai „sutvarkė“.
– Tai, matyt, atlyginimą gavai šiandien, – įsidrąsinusi šveitė dešrą, – bet kam tokios išlaidos? Tu čia visko tiek nupirkai.
Man tie jos žodžiai buvo it smūgis. Numečiau kaulą ant stalo. Graužė mane sąžinė, pareiškiau:
– Viskas, ką pasakiau, yra tiesa. Čia mano butas, aš jį užsidirbau, – ir paraudau iki ausų galiukų, net Lionečka pastebėjo.
– Na matai, aš neturiu kuo persirengti, negi nuoga būsiu, o tu ir taip jau iš gėdos rausti.
Gavau antrą smūgį, bet mes tą gėdą supratome skirtingai ir todėl darėsi visai liūdna. Kaip man buvo sunku būti veidmainiu, bet ir gyventi norėjosi patogiai. Vistik sąžinę pamyniau, viršų ėmė bliatstvos ir kol kas negalėjau atsispirti moterims. Aš jas įsivaizdavau nuogas – kaip kuri atrodo. Todėl tik spoksojau pro langą ir nieko nemačiau, nieko negalvojau – sustabdytos akimirkos!
– Muntikai, nepažįstu tavęs, kas tau atsitiko? Toks liūdnas dažna būni, pasakyk, mielasis, apie ką mąstai. Negi savo merginą Lietuvoj palikai ir dėl to sielojiesi? – prislinkusi ant pirštų galų švelniai bučiavo mane.
– Būk gerutė, eik praustis, o aš tau kompaniją palaikysiu nuogas.
Dar labiau sutrikusi ji nušlepsėjo į vonią

***

2

Gyvenimėli, kada tu pablogėsi?

Gulėjau ant sofutės ir spoksojau televizorių – tada jie dar buvo juodai balti. O Lionečka turškėsi vonioje. Man nisubodo jos laukti, nes kažkaip jau nenatūraliai ilgai turškėsi, ir pabeldžiau į vonios duris. 
– Ateik, neužkabinta, – išgirdau. 
Pravėriau duris. Ji džiaustė ant radiatoriaus savo rūbelius, mat buvo išsiskalbusi, o pati tik šlapia liemenėle ir kelnaitėmis vilkėjo.

– Viską išskalbei? – nustebau, o ji teisinosi: 
– Nepyk, radau tavo miltelių, pasinaudojau proga. Per naktį išdžius. Juk tu manęs neišleidi, tai ką daryti? – ir vėl šoko mane bučiuoti.
Buvau vien su kelnėmis, nuoga krūtine, tai tik striksėjau nuo šlapios jos liemenėlės prisilietimų. Buvo labai baugu, kiekvienas jos krustelėjimas sudrebindavo.

Pagaliau įsitaisėme užstalėje. Nieko nešildėme, ir taip viskas labai skanu buvo. Šnekučiavomės jau linksmiau, nes aš nervus malšinau vis įsipildamas tikriausio konjako, o jai daviau pasirinkti, ko norėjo. Ji bandė mėgdžioti mane ir traukė konjakėlį, tačiau jis mums greitai atsirūgo.
Lionečka užsimanė pasėdėti man ant kelių, bet ten buvo nepatogu. Vėl atsisėdau gale stalo, ant sukamos kėdės be atlošo. Tada jau ėmėmės saldainių ir kažkokio saldaus gėrimo, nes ir aš jaučiau lengvą apsvaigimą ir norėjosi kažko neįprasto. Lionečka vėl įsitaisė man ant kelių. Beje, „uniforma“ abiejų jau buvo panaši, o kad visai suvienodintume, nusviedžiau jos liemenėlę ant sofkutės. Išlenkėme ir saldaus ir lūpos pradėjo lipti, bet vistiek kažko dar trūko. Smuktelėjau abiem rankom jos kelnaites iki pakinkių ir pasisodinau teisingiau – kad nenukristų, užfiksavau dogu.

Alkogolis darė savo, ir Lionečka nė negalvojo sėdėti ramiai. Išdarinėjo visokius fokusus, vikriai pašokusi apžergė mane priekiu ir man jau nereikėjo rodyti iniciatyvos, o tik sėdėti pečiais atsirėmus į sieną. Jo, čia tau ne Sara, šita vikriai dirbo, o aš akimis ieškojau, kur čia įsikabinus, kad pats staugdamas neapvirsčiau. Bet nieko arti nebuvo, todėl griebiau ją už šonų stabdydamas, spaudžiau prie savęs, bet buvo jau per vėlu. Su baisiu spaudimu ištryško mano tepaliukas, o aš tik laikiau ją, kad nekrutėtų ir baigęs nukėliau nuo savęs. Lionečka staigiai skuodė į tualetą, o aš atsiguliau aukštielninkas ant sofutės ir užsimečiau ant dogo glaudes. Kam vargti, jos vistiek tuoj nulėks į kampą. Grįžo Lionečka apsiplovusi ir vėl linksma straksėjo aplink stalą. 
– Įpilk ko nors atsigerti, troškina, – paprašiau jos.
Padavė kažkokio rūgštelėjusio firminio gėrimo. Jautėsi stiprus citrinos skonis, bet gaivino gerai.
– Paduok dar ir paukštienos su visa lėkšte, nežinau, ko noriu, – ir abu vėl įnikome naikinti mėsytę, o ji dosniai man patarnavo ir kai pradėjau žagsėti, vėl padavė konjako taurelę, žinoma, nepamiršdama ir savęs.
Jučiausi apspangęs ir nelabai kontroliavau padėtį. Jos nuogumas mane varė iš proto, o ji vis šmėžavo priešais su savo praplėštu šešku.

– Padėk tas lėkštes ir pažiūrėk po glaudėmis, gal ką rasi, – bandžiau juokauti ir tuoj pasigailėjau, kad taip pasakiau.
– Jis gyvas, – pasakė numetusi į kampa mano glaudes ir kaip kokia penterga nutūpė ant manęs. Nujaučiau, kad dabar man parodys, ką gali, bandžiau taisyti padėtį ir čiupau abiem rankom už jos krūtų, kad vairas liktų man. Ji nekreipė jokio dėmesio į mano rankas, o tik pasilenkusi stebėjo, kaip ten vaikšto ir visaip kraipėsi. Net nesitikėjau, kad taip greitai šliūkštels, o jos susidomėjimas tikrai buvo didelis – išsitraukia ir vėl įsideda, truputį patupinėja ir vėl išsitraukus pasižiūri. Kai ji pradėjo myžčioti, ir aš neišlaikiau. Ji tą kartą kaip tik išsilupo pažiūrėti, mat ją apėmė neaiškus jausmas:
– Vajetau, tau pienas bėga, – ir greitai paslėpusi užgulė mane.

***

Taip prasidėjo nauja darbo savaitė. Vakare grįžęs iš Tūlos sužinojau, kad mano draugas armėnas irgi šį tą nuveikė, nes kareiviai nežinojo, kad aš dirbu gamykloje. Saugumo sumetimais negalėjau jiems rodytis, todėl gyvenau atskirai. Manė, kad grįžau į savo dalinį.

Pasirodo, armėniukas vogė, ką tik galėjo, kad tik daugiau naujų detalių į savo autobusiuką sukištų, bet jo eilė remontui dar buvo tolokai, todėl tampė grobį į antrą aukštą ir slėpė miegamajame po lova. Greičiausiai jį įskundė draugai, o už vagystes visada bausdavo. Buvo uždarytas kariniame sulaikymo kambaryje. Sužinojęs ne juokais išsigandau.

Buvo jau po darbo. Sėdęs į mašiną išrūkau pas Goldovskius į namus gelbėti draugo. Paaiškinau visą padėtį, kad tą autobusiuką atvairavo jis ir, suprantama, nori kuo geriau susiremontuoti. Kad ne sau vogė, o karinio dalinio labui.

Senasis žydas buvo griežtas drausmės atžvilgiu ir aiškiai mačiau, kad nenori net kalbėtis su manimi, visą laiką tylėjo, spoksojo televizorių. Jis visada buvo nekalbus, tik galvodavo ir tylėdavo. Pagaliau neiškentusi priėjo Sara, atsisėdo šalia jo. Jie kažką žydiškai vienas kitam pasakė, tada Sara pakvietė mane prie stalo. Bet aš buvau neperkalbamas – nekrustelėjau nė iš vietos, toliau sau sėdėjau ant sukamo krėslo. Tada pats senis pakilo ir priėjęs prie baro kažko įpylė į taurę, o sau – į mažesnį stikliuką. Pasakiau, kad atvažiavau prekėmis pakrauta gamyklos mašina ir kad niekada negeriu net po darbo. Senis buvo be nuotaikos ir visai pasiuto

– Daugiau pas mane į namus ne tiekimo reikalais nedrįsk ateiti, tam yra darbo laikas, – bet aš nesiruošiau klausytis pamokslo. Nė neatsisveikinęs moviau pro duris. Nuotaika buvo bjauri, todėl atidavęs ZIL‘ą apsaugai sliūkinau pėsčias namo.
Vakarienę radau sukrautą ant dujinės, viskas buvo labai skanu. Prikimšęs savo būgną iki braškėjimo įsijungiau televizorių, bet vis tiek buvo liūdna. Sunkiai ištverdavau vienatvę, nes buvau šeimos žmogus. Pagaliau, sulaukęs ryto, išskubėjau į gamyklą. Pastatęs mašiną prie sandėlio, kad iškrautų prekes, pasukau į Saros kabinetą, nes senio bijojau. Dokumentus palikęs buhalterijoje, pravėriau Saros duris. Ji pamojo užeiti, nors tuo metu kažką aiškino kitam žmogui. Įėjimą pas ją reguliuodavo viena buhalterė, matyt, vyresnė, bet man ta taisykė nebuvo taikoma, nebent, kas iš aukštos valdžios būtų į Saros kabinetą užėję.

Dabar jau aš prašiau Saros pagalbos, bet ji kalbėjo tik abie butą: kad sutvarkys orderį, liks tik sulakstyti pas notarą pasitvirtinti, o tada galėsiu priregistruoti ir „žmoną“, – taip sakydama išsišiepė iki ausų. Dėl armėniuko pažadėjo po valandėlės nueiti pas generalinį prašyti pagalbos, nes karinė policija sunkiai prieinama, gali tekti juos „patepti“.

Į sandėlį grįžau per remonto cechą. Pastebėjau sujudimą. Ogi pats Goldovskis vadovauja tempiant mūsų pūtrą remontui. Vargšelė buvo suvaryta neatpažįstamai. Pagal jų tvarką mašina turėdavo įvažiuoti pati, antraip remontui nepriimdavo. Visada išsikvesdavo tuos, kas mašiną atvairavo, kad patys įvarytų į cechą. Kadangi armėniukas sėdėjo uždarytas, teko vilkti buksyru. Bet buksyras autobusiuką net ne vilkte vilko, o stumte stūmė. Kėbulas buvo sumaitotas – tikra vištidė. Mano nervai neišlaikė. Prišokęs prie senio pasakiau:
– Kodėl mane taip skriaudžiate? Juk dirbu, kiek galiu, o va kas iš mūsų autobusiuko liko.
– Juk norėjai naujos mašinos. Kam ta pūtra reikalinga? Detales išakas vogė... Kas šitaip elgiasi? Galvot reikia... Čia darbas vyksta konvejeriu, visos detalės naujos. O vogti neleisim, tegul dabar pasėdi savaitėlę. Aš savo sprendimų niekada nekeičiu. Po savaitės dažai bus išdžiūvę, galėsi pats iš kiemo išvairuoti. Kaip tik tada išleisim tavo išaką ir kad jo kojos gamykloje daugiau nebūtų!
Žinojau senio tvirtą žodį ir nurimau, net patiko jis man. Seną sudaužysim, o naują padarysim. Staiga dingtelėjo mintis: kol senis geras, paprašysiu GAZ-53 variklio, ot tada tikras autobusiukas bus.

– Draugas vyriausias inžinieriau, turiu prašymą.
– Pašykite, draugas tiekėjau, – oficialiai pradėjome pokalbį. – Tik trumpai, nes jau man metas eiti. 
– Tai gal variklį originalų galėtume... Mačiau sandėlyje GAZ-53.
Ilgai senis spoksojo į mane, kažką svarstė, pagaliau pamojo cecho viršininkui:
– O jeigu vieną autobusą pabandytume su GAZ–53 varikliu sukomplektuoti? Vis vien reikės kada nors pamėginti, nes jau ir tokius gamina. Pabandykim neskubėdami vieną padaryti. Jeigu ko trūks, sąrašiuką tiekėjui duokit. Jis landus, – ir nelaukdamas jokių nuomonių skubiai nuėjo.

Gavęs įsakymą, cecho viršininkas ėmė lakstyti protekinis.

– Čia pradedame rinkti naują, – rodė meistrams, – ant naujo rėmo pradėkite, nes variklis galingas 53-as stovės, o tą pūtrą ten kampe tegul ardo. Inžinierius sakė, gamyklai reikia autobuso, taigi tikrins. Naujas dalis komplektuokite, o ko trūksta, štai tiekėjas jau laukia, staigiai sąrašėlį sudarykit.

Pabiro visi kas sau. Žinoma, man nieko neįprasto nebuvo, tik smagumas, kad sau dirbu, malonus jausmas užliejo krūtinę. O senį net gerbti pradėjau – padeda kaip savas.

Penktadienio rytas, tikras sumišimas mano galvoje, net pusryčių nenoriu ir gerokai anksčiau žygiuoju gamyklon. Dar kartą paglostau savo gražuolį – tiek širdies į jį sudėjau, rūpinausi kaip pats savimi. Kai tik atrakino didžiąsias duris, išvairavau gražuolį į aikštelę po gamyklos langais ir demonstratyviai valinėju langus. Nejaugi ponas inžinierius nepastebės, ką aš sugebėjau sukurti?

Ilgai laukti nereikėjo.
– Zdravia želaem, tovarišč Kondratovič, – išgirdau balsą už nugaros.
– Zdravstvuite, tovarišč podpolkovnik, – atsakiau, mat buvau civiliai apsirengęs ir kariškai raportuoti nereikėjo.
Senis kaip visada tylėdamas apėjo autobusą, iš visų pusių apžiūrinėjo, bet pilkas veidas nieko gera nežadėjo. Žinovo balsu įvertino:
– Nieko neprikiši, man patinka tavo kūrinys, hm... Chitrec litovec. Na tai gali pasilikti sau tiekimo reikalams, jei viena suges, kita važiuos, – samprotavo vienas sau Goldovskis. Tiesiog apmiriau išgirdęs. Nejau senis man keršija? Už ką? – o jis tęsė toliau:
– Išimsime pasostes, talpi būdelė bus. Mašina greita, variklis galingas, vargo neturėsi. Rūpinuosi tavimi kaip tėvas, ne daugeliui tokia laimė tenka: ir butą davėm be eilės, ir apstatėme, ir darbą normalų turi, dabar dar vieną naują mašiną pridedame.

Tik nepaminėjo, kad ir savo Sarą atidavė. Stovėjau kaip įmūrytas, nudelbęs akis laukiau, kas bus toliau. 
– Šiandien nutariau pasirašyti įsakymą – už gerą darbą gamykloje skiriu tau, draugas Kondratovičiau, seržanto laipsnį.
– Jest, – vos išlemenau.
Pasisukdamas eiti geradėjas dar pridūrė, kad kitą savaitę bus suremontuota ir dalinio autobusas, nes armėnas jau baigia 10 parų sėdėti. Tuo autobusu jį ir išsiųs į dalinį.
– Turiu prašymą, – jau garsiau pasakiau jam.
– Prašykite, draugas Kondratovičiau.
– Nereikia man to autobuso, kam man du? Juk į jį autokaru pakrauti neįmanoma, – gudravau aš.
– Gerai, patikrinau dar kartą tavo kantrybę, žiūrėjau, kaip iškenti skausmą. Bet sakyk, gudruti, kas nusikaltusiam armėnui už vyresnį bus? Tavęs niekas iš čia neišleis, dirbsi gamykloje to, kol būsi mums reikalingas. O be vyresniojo, pats žinai, armijoje važiuoti draudžiama.

***

Taip ir padariau: pasiėmiau pinigus, iš buhalterijos – dokumentus ir jau laimingas sėdausi už vairo, bet laimė tęsėsi neilgai. Budintis kontrolierius užspaudė paskutinį anspaudą, kad mašina perduota daliniui, įrašė dalinio numerį – ir atsivėrė vartai. Ten mindžikavęs virštarnybinis leitenantukas man buvo nepažįstamas, todėl tylėdamas parodžiau jam pluoštą dokumentų, kuriuos įmečiau į kabiną šalia vairo. O dieve, armėniukas visas sulysęs, neskalbtais drabužiais, tik juodos akutės blizga. Gailėjau jo, kad nesugebėjau išsaugoti, juk jo tėvų siųstais pinigais mėgavausi, todėl ir graužė mane sąžinė. Negalėjau kalbėti, vos tvardžiau ašaras. Apsikabinome, pastovėjome be žodžių, įgrūdau į jo kelnių kišenę savo premiją, o tai buvo labai dideli pinigai. Pridėjau pirštą prie lūpų ir dingau gamykloje. Armėnas dar bandė mane vytis nesuprasdamas, iš kur čia atsiradau, bet aš negalėjau kalbėti dėl dviejų dalykų – ašarų ir paslapties.
Kaip susiklostė jo tarnyba, nežinau. Jam beveik du metus reikėjo tarnauti. Jei liko dirbti to paties autobuso vairuotoju, greičiausiai vargo nematė, o rusiškai išmoko. Mano sąžinė švari, padariau ką galėjau. kad ir neleistinais būdais.

Ruduo. O kur manoji žmona?

Nuslinko baisi bėda nuo mano galvos. Misija, kodėl aš čia patekau, baigėsi sėkmingai. Dabar visas jėgas mesiu savo asmeniniam gyvenimui susitvarkyti.
Goldovskis suprato puikiai, kad tas autobusas nedavė man ramybės, todėl ir sutiko kuo greičiau juo atsikratyti. Jau rytojaus pavakare laukė manęs grįžtančio ir sutikęs prie vartų pasakė:
– Mašiną palik apsaugai čia ir paskubėk – laukiu tavęs savo mašinoj. 
Iš karto užvirė mano makaulė: ko dar žydelis užsimanė? Kaip visada plestelėjau ant galinės sėdynės ir suklusau:

– Padėjau tau kaip tėvas, dabar padėsi man kaip sūnus. Kol tu kuiteisi prie autobuso, netrukdžiau, bet atsiliko mūsų biznis, reikės stipriau padirbėti. Pasitarę gamykloje nusprendėme, kad tau per sunku ekspeditoriumi dirbti, todėl duodame į pagalbą du kareivius. Jie abu vairuotojai, bet be stažo, taigi spręsk pats, kuris vairuos, o kuris bus krovėjas. Kadangi ir toliau dirbsite neribotą darbo dieną, visiems trims skyrėme komandiruotpinigius. Pinigų jiems neduok, viską pirk pats. Jeigu nepaklausysi, pats gailėsiesi, nes tu jų nepagausi. Maitinti turi juos sąžiningai valgyklose, kaip ir priklauso kariams. Pusryčiaus jiedu gamykloje, o pietus ir vakarienę pirksi tu, taip pat rūkalus ir visas smulkmenas. Be to, gamykla gavo naują volgą. Jei gerai suksitės, mano senoji, va šita, atiteks tau tiekimo reikalams. Juk autobuso nepanorai. Ir trečia: reikia akumuliatorių. Kiek rytoj gali gauti?
– Manau, realu prašyti 200.
– Prašyk, prašyk, – sužibo žydo akys ir ištiesė man 500 rublių. – Čia ir karių maitinimui, o kai turėsi laiko, užšok į kasą, pasiimsi visų komandiruotpinigius. Savąją dalį atsiskaičiuok.
– Jest, – vėl surikau aš, bet žydas atšovė:
– Baik vieną kartą laikyti mane idiotu. Juk čia mudu dviese, negi manai, kad man malonu tą uniformą valkioti? Kai oficialu, niekur nedingsime, tokia tvarka, bet biznio reikaluose tas tavo „jest“ tegul bus paskutinis kartas.

– Aišku, – pasakiau aš ir išsiropščiau lauk
Parėjęs namuo, kaip visada radau prikepta mėsytės ir sriuba šviežia. Įdomu, kur dingsta senoji, juk dar gera būna. Tiek to, prisikirtau ir spoksau televizorių, nes už lango senai tamsu. Buvau nusikalęs per dienelę, jokio noro po Maskvą blūdinėti. Baisiai nesmagu ir vienam, nes aš šeimos žmogus, bet pabandyk atsisakyti Saros, tuoj pajusi, ką reiškia šioks toks komfortas... Ir visgi kitą penktadienį pasakysiu Sarai, kad viskas, kad atsisakau jos paslaugų. Pasikviesiu čia gyventi Lionečką. Juk butas yra gamyklos, tai kas, kad Sara jį išrūpino. Labai rūpintis nė nereikėjo, viskas jos rankose. Popieriai per notarą sutvarkyti mano vardu.

Galvojau ir nervijausi. Staigiai toptelėjusi mintis, kad laikas ruoštis rytojui, prikėlė mane iš fotelio. 
Čiupau savo didįjį sokvojažą – ir į autobusų stotelę. Pavažiavęs iki Tagankos aikštės einu į didįjį gastronomą, ten daugiau prekių. Paimu du butelius konjako – bus vyr. buhalteriui, dar penkis butelius „Rosijskos“, tie – sandėlio vedėjui, dėl visa ko dar du butelius „Stolyčnajos“. Ką gali žinoti, kam prireiks. Konditerijos skyriuje prisikraunu geresnių šokoladinių saldainių dėžutėmis ir šokolado plytelių, o amerikoniškų cigarečių pasiimu visą bloką, pravers ir jos. Na ką gi, daugiau netelpa. O akumuliatorių galvoju krautis tiek, kiek tilps į ZIL‘ą. Gamyklos tiekėjas su manimi skaitosi, visada imu dideliais kiekiais. 
Rytojaus rytą jau laukiu Goldovskio prie gamyklos vartų. Vos pasirodžius jo volgai, mosuoju ranka, kad sustotų. Senis nustebęs žiūri į mano sakvojažą, o aš tiesiai šviesiai sakau:
– Važiuoju dabar, jau pasiruošiau. 
– Tai kitą mašiną duoti ar ką?
– Geriau su ZIL‘u, jis didesnis, – nusijuokiau.

Dar nebuvau matęs tokio laimingo inžinieriaus:
– Tuoj bus iškrauta, – ir tik dūmai iš po padangų parūko. Jis „dėjo gazo'', o aš, palikęs sakvojažą sargams, pėdinau pėsčias, nes gėrimo į gamyklą nevalia buvo neštis nė vienam darbuotojui. Kol nupėdinau iki sandėlių, pamačiau, kad ten jau verda darbas, o vadovauja pats vyr. inžinierius. 
– Kondratovič, nepamiršk kuro prisipilti, tuščias bakas, – rėkavo jis. – O dokumentus aš pats nunešiu į buhalteriją.
– Jau baigėm, – kažkas pasakė, – brezentą suvynios ir galite važiuoti.

Taip ir padariau. Sėdau prie vairo ir prieš eismą atvažiavau prie gamyklos kolonėlės. Užsipylęs benzino be eilės išriedėjau už vartų. Pasiėmęs lauktuves, kaip ten visi vadino, išvažiavau ieškoti laimės. 
Tūla, karinis miestelis, kariniai sandėliai. Pasiteiravau buhalterijoj, ar yra akumuliatorių. Pasirodo, iškraudinėja didelę siuntą iš Iževsko. Paprašau didelio kiekio – 500, tiek telpa į mano ZIL‘ą.

Pasirodo, tokiam kiekiui būtinas direktoriaus leidimas. Paduodu dėželę saldainių už informaciją – ir pas direktorių, o tas jau beišeinąs.

– Aš pas jus, draugas majore. 
Tas kaip visada pradėjo muistytis, mato juk, kad sakvojažas nuo gėrybių išsipūtęs. 
– Na gerai, užeik, bet trumpam, nes skubu. Akumuliatorių gavom, tuoj išbazarins.

Be užuolankų ištraukiu litrą konjakėlio ir dedu ant stalo:
– Bėdos, draugas majore, gelbėkite gamyklą, norime daugiau užsipirkti.
– O kiek tas daugiau? 100 ar kiek?
– 500. Gamykla didelė, remonto daug, sunaudojame...
– Prastai, labai prastai. Kitiems nelieka nei po vieną, o čia – visas šių metų fondas. Bet gamyklą, žinoma, gelbėsim. Duokite paraišką, uždėsiu vizą, o tada jau su sandėlio vedėju tarkitės. Toks kiekis, pats žinai, deficitas...
Lekiu prie sandėlių, o vedėjas jau iš tolo moja:
– Ei, Kondratovič, nu kaip? – spragtelėjo į kaklą. – Akumuliatorių pageidavai, dešimt gal ir gausi.
Kiekvienas šunelis kainą kelia, bet aš neskubu. Duoti vis vien reikės, o kad sakvojažas didžiulis, pūpso, jie mato ir tai juos siutina.

– Dešimt pats savo moskvičium galėsi vežtis, o aš su ZIL‘u atvažiavau, – ir tiesiu paraišką:
– Tu ką, Kot, išprotėjai ar ką? 500 – tai pusė siuntos.

Pamojo vyrams liepdamas sustabdyti išiškrovimo darbus ir mudu lendame į jo kabinetą.
– Tu rimtai ar makaronus man kabini? – ėmė čiupinėti mano sakvojažą.

– Rimčiau nebūna, direktorius vizavo. Gamyklai bėda, todėl ir atvežiau šio to jums. Atvarau ZIL‘ą, tik perkraukite, greičiau eisis darbas, o aš ir darbininkams butelaitį duosiu, – ir atkišau jam litrą „Stolyčnoje“.
– Darbininkam daug nereikia, geriau man dar duok, mano gimtadienis ryt.
– Tada pats ir vadovauk, pasirašyk ant paskyros, o aš einu į buhalteriją, kad išrašytų.
Ištuštinu sakvojažą, pasilieku tik saldainius, paprašau netemti į naktį – ir skuodžiu pas mergaites. Jau pietų metas, todėl keliauju į valgyklą. Įsitaisau prie staliuko, bet čia savitarna, o eilutė, kaip visada, be galo. Traukiu į gastronomą, bet čia ne Maskva, gaunu tik batoną ir konservų. Pietauju ZIL‘o kabinoj, o tada atgal pas mergaites. Saldainių užteko ir pusės kiekio, nes jos mane jau žinojo ir dažnai ko nors gaudavo. Prie sandėlio darbas irgi ėjo į pabaigą. Vyrukai įraudusiais skruostais sukosi spėriai, o vedėjas vos liežuvį apvertė, matyt gimtadienį paankstino. Šį kartą mašiną sutvarkė, net brezentą uždėjo ir trečią valandą jau bildėjau namolio.

***

Goldovskio chebra, budėjusi prie įvažiavimo į Maskvą, nesitikėjo, kad taip anksti grįšiu ir mane pražiopso. Mano ZIL‘as tik prieš pusmetį gautas, dar garantinis nepasibaigęs, todėl nekvailinėju, greitkeliu važiuoju 80 km per valandą greičiu. Mašina perkrauta, bet asfaltu slysta puikiai. Akumuliatoriuose juk švinas, tai lingės net persivertusios į kitą pusę, bet tokios progos užsidirbti greitai nebus, todėl džiūgauju, kad tap lengva visus maustyti. Rusui tik parodyk butelį – net žmoną atiduos, o aš tuo ir naudojuosi, nes dar nebuvau sutikęs negeriančio. 
Dirstelėjau i veidrodėlį ir matau, kad kažkas signalizuoja šviesomis. Dėl visa ko sulėtinau greitį. Ogi mane vejasi Goldovskio chebrytė. Pasirodo, laukė ir pražiopsojo, o dabar su gaziuku pavyti bando. Tik kur ten pavysi. Jų laimė, kad neužsižiopsojau ir pastebėjau, jog kažkas šviesomis mirksi.

Trumpai pasitarę išsukame į šunkelį ir sustūmę mašinas galais pradedame perkraudinėti į gaziuką. Kiek pavogs dabar, tiek ir turės. Visų atiduoti nesiruošiu, gamyklai tikrai jų reikia ir aš daugiau niekur negausiu. Paskui užvaikys mane beieškant.

Sutalpinome 300. Žydas ištraukęs iš kišenes duoda man pinigus, o aš paklausiau:
– Kiek čia?
– Trys šimtai, – sako žydelis.
– Įsikišk žinai kur? Vien valdiškai skaičiuojant akumuliatorius 130 rublių kainuoja, o jūs prakalsite dviguba kaina, bet tai jau ne mano reikalas. Tarėmės, kad 10 procentų nuo bet kokios prekės mano. Nepajudėsite, kol neatsiskaitysite.
– Ui, reikia skambinti vadui, aš babkių daugiau neturiu.
– Koks mano reikalas, – trenkiau kumščiu per gaziuko kapotą, – jūs iš čia nepajudėsite, kol neatsiskaitysite.
Netoliese buvo gyvenvietė, ir žydelis nubėgo skambinti vadui. Po valandžiukės pasirodė Goldovskio volga. Įtūžęs senis griebė pavaldinį už krūtų:
– Žlugdai mano biznį, geriausią mano darbuotoją skriaudi, – purtė senis nelaimėlį. – Dabar sėsk į mano mašiną, važiuosi su manimi, – o atsisukęs į mane pasakė:
– Teisingai pasielgei, gausi, kas sutarta, – ir ištiesė krepšelį su 5000 tūkstančiais rublių. – Gali netikrinti, kasininkė pati skaičiavo. Dabar atblokuok kelią ir tegul vairuotojas važiuoja savais keliais

– Man brangiai kainavo, – pamelavau seniui, – jau visi akumuliatorių fondai šiemet išsemti, gali kilti skandalas, mat nespėja prigaminti. Jei jau kariniai sandėliai tušti, tai ką galvoti apie civilius sandėlius. 
– Tuo geriau, pardavę užsidirbsim trigubai. O žinai, pakišai man idėją. O jeigu visus...

Aš jau ne juokais išsigandau – gamykla juk mane užvaikys
– Juk pats sakei, kad niekur nėra. Bandysiu skambinti į Iževską. Šitų neiškrauk rytoj, temk gumą, pasidalinsime tik mudu. O patepus gausi pačiame Iževske, aš su jais susitarsiu.
– Manęs iš gamyklos su kroviniu neišleis. Geriau jau mašiną palaikysiu savo kieme, nakvosiu kabinoje, – pareiškiau. 
– Na su tavimi, žiūriu, neprapulsi, – prasitarė senis, – pagalvosiu, ar ne laikas mudviem dviese pradėti veikti. O dabar laimingo tau kelio, – ir paspaudė man ranką.

***

3

Taigi, vargau per naktį ZIL‘o kabinoje, bet žinojau, kad atsipirks. Negi ir aš jau apsirgau pinigų liga? Vis dažniau kildavo mintis bėgti iš čia, bet juk iš armijos nepabėgsi.
Ryte pasistatčiau ZIL‘ą prie gamyklos ir einu į administracinį korpusą – reikia laukti žinių iš inžinieriaus. Paslampinėjąs šen bei ten prisiartinau ir prie Goldovskio kabineto. Serkretorė liepė sėstis ir laukti, nes inžinierius dar nepriiminėja klientų, labai užimtas.
Netrukus užsidegė žalia lemputė ir sekretorė pakėlė telefono ragelį.
– Gal tiekėjas laukia? – pasiteiravo atsisukusi į laukiančiuosius.
– Taip, – pašokau aš, – o ji pirštu parodė į inžinieriaus duris.

Užėjęs vidun paprastai pasisveikinau, bet jam jau ne mandagumas rūpėjo: 
– Rytoj, rytoj, – klykė senis, – rytoj varai į Iževską. Šituos iškraus pas mane viloje, jau prie mašinos laukia du žmonės. Pažadėjo 200, bet juk ten – gamykla, negi tik tiek turi? Pats supranti, tuščiom nevažiuok, ten ne Maskva, jie valgyti neturi ko, ne konjaką pirk, o mėsos, dešros, – mokė kaip tėvas.
– Pinigų turi, proto netrūksta, išsikrauk, mašiną pasitikrink, pasiimk savo krovėjus, tegul mašiną nuplauna, gali juos drauge vežtis, smagiau bus. Na, pirmyn! – parodė į duris.

Man ir pačiam viskas aišku, todėl tik linktelėjau ir išeėjau.
Viskas buvo padaryta kaip liepta. Pasiėmęs vieną padėjėją mokiau važinėtis po Maskvą ir tuo pačiu pirkau vaišes. Nupirkome tokį blatną odinį lagaminėlį, prištampavome mėsos konservų.

Na viskas, – mąsčiau aš, – pasiilgau mergaičių, reikia vežtis su savimi Lionečką. O tą asilą krovėją paliksiu namuose, kol jis man mašinos nesuėdė. Vairuoti kol kas jis gali tik jaučius, o ir prie darbo rambus, man tokie mudylos netinka. Vešiuosi Lionečką, – tvirtai nusprendžiau, – be to, reikia persivesti ją į gamyklą, tegul dažytoja dirbti. Todėl ir lėkiau su ZIL‘u į Medviedkovo – parsivešiu su visais daiktais, kurie į lagaminą telpa. 

Lionečka mane sutiko išskėstom rankomis ir šoko gaminti vakarienės, bet aš ryžtingai užstojau jai kelią. Staigiu judesiu ištraukiau iš palovės jos lagaminėlį ir numečiau ant lovos.
– Geresnes šmutkes čia grūsk, tik staigiai. Visa kita palik draugėms. O jei tau brangu kaip prisiminimas, paimsime kitą dieną. Nespoksok išvertusi akis, nėra laiko, turime dar į univermagą iki 19 valandos suspėti, nes ryt važiuoji su manimi į Voronežą. Užtruksime dvi tris paras, o tu neturi drabužių. 
– Bet.. bet mums alga tik...

Neištvėriau jos trypčiojimo, griebiau į glėbį, įspaudžiau į kampą ir pradėjau bučiuoti. Virpėjo kaip epušės lapelis ir lemeno:
– Muntik, draugės grįžta, kaip atrodysim. Ir aš labai tavęs noriu, bet suprask, ir kiti juk žmonės. Atšokau ne todėl, kad žmonės, o todėl, kad laiko nebuvo. Šveičiau jos lagaminėlį po lova ir pagriebęs palaikį jos paltelį pradėjau vilkti. Dirbau taip staigiai, kad ji tik strykčiojo priešais mane nežinodama, ką kalbėti ir nesipriešindama. Nutvėręs už plaštakos tempiau ją kaip kokį daiktą, o ji tik perstatinėjo kojas. Tarpduryje susidūrėme su jos draugėmis. Tarstelėjau, kad Lionečką išsivežu iki pirmadienio – ir dingome lifte.
Buvo be penkiolikos šešios vakaro. Iki Tagankos univermago15 minučių kelio. Pirmiausia pasiėmėm tris medžiaginius krepšius ir nurūkom į antrą aukštą, kur moteriški dalykėliai. Pardavėja klusniai vyniojo mano išrinktus kombinukus, o kai įsisukau rodyti, kokios kelnaitės man patinka, 
Lionečka tik užlindo už manęs ir kikeno. Vienas maišelis tuoj buvo prištampuotas vien apatinių. Tada ji pasimatavo keletą suknelių, keletą megztinių ir labai dailų importinį trikotažinį sportinį kostiumą. Su paltu sekėsi kiek sudėtingiau, man patinkančių ji nenorėjo nė matuotis, nes buvo brangūs, todėl tik medžiaginę striukę paėmėm, mat daugiau nė netilpo. Suplojau 210 rublių.
Nusiunčiau ją su dviem ryšuliais prie mašinos, o sau dar apatinių prisipirkau ir labai faną megztinį gavau. Taigi dabar jau skubėti nebuvo kur, todėl vežiausi žmonelę namučių laižydamasis iš nekantrumo, vis žvairuodamas jos pusėn. Ji tai jautė, nes irgi primerkusi akutes pasižiūrėdavo ir čiauškėjo, čiauškėjo.

Pakeliui užsukome į degalinę, pripildžiau ir antrą baką kuro ir rytojaus dienai jau pasiruošta. Beje, priminsiu, kad litras benzino tada kainavo 7 kapeikas.
Mašiną pasistačiau kieme po langais, nes planavau šeštą ryto pajudėti, kad sutaupyčiau šiek tiek laiko pasidairymui po miestus. Čiupome ryšulius – ir namučių, o ten šilta ir jauku. Lionečka iš karto palindo po dušu, o aš patikrinu, kas paruošta vakarienei. Ogi pritroškinta kažkokios paukštienos, bet ir bulvių nemažai išvirta, mat šviežių kopūstų sriuba skystoka. Skubiai sukramčiau gabalėlį mėsytės, nusirengiau ir pas Lionečką. O ta jau bebaigianti praustis. Paprašiau,
kad nugarą nuplautų ir man, bet tikslai buvo visai kitokie.

Vos tik ji prilietė savo švelniom rankutėm, mano uodegytė tapo galinga gyvate ir užsirietė aukštyn. Lionečka šiek tiek aplaistė mane vandeniu, čiupo mano gyvatę ir linktelėjo žemyn, bet ta išsprūdusi pliaukštelėjo per pilvą. Atrodo ji bus radusi įdomų žaidimuką: dar keletą kartų nulenkusi paleidžia – ir vis tas pats „pliaukšt“. Tada ir aš čiupau į saują jos šešką, jaučiu, kaip jis minkštėja, o ji tik kilnoja kojas lyg važiuotų dviračiu ir neiškentusi šnypščia man į ausį, kaip žaltys apsivyniojo rankomis kaklą. Kas man lieko? Tik pasikabinti ir neštis ant sofutės

***
Kas ta vakarienė prieš meilę, todėl ir mylėjomės, kol nebeliko jėgų, o paskiau sušokome į naujus apatinius ir vakarieniavome. Žmonelė pasidomėjo, kas čia viska sutvarko, kas verda valgį, ir man tai buvo didelis smūgis, bet aš jei negalėjau sakyti tiesos. Aš tik raminau, kad nuo šiol tvarkysis ji pati, o iki šiol samdžiau tokią senutę. Iš tiesų ateidavo senutė, nes žydelka buvo gudri ir pati  sau nekenkė. Jau žinojau, kad grįžęs iš Iževsko atsisakysiu visų Saros paslaugų, bet man iškilo delikatus klausimėlis, kaip tą butą perrašyti fiktyvios žmonos vardu.

Ryte tingiai palikome lovytę, bet žodis „reikia“, man buvo šventas, tai ir Lionečką dar užsimerkusią pastačiau ant kojyčių. O varge, kaip ji nenorėjo nuo manęs atsiplėšti, bet aš ją ir vežiausi tam, kad daugiau kartu pabūtume.
Kol ji turškėsi tualete, aš sukišau visus kitus krepšelius į vieną, o ant viršaus prisikroviau rūkytos mėsos iš šaldytuvo, įsimečiau ir batoną, ir peilį, šaukštą ir dvi stiklines. Ji atbėgusi, visa kvepianti maloniais kvapais, tik pasiteiravo, ar tikrai užtruksime tris paras. 
– Taip, – pasakiau, – ne mažiau, reikia naudotis suteikta proga, juk ne kiekvienas gali už valdiškus pinigus neskubėdamas keliauti po Rusiją, nors ir svarbų darbą atlikdamas. Lionečka vien dėl to man patiko, kad buvo labai supratinga ir jos kultūra atitiko mūsų, pabaltijiečių. Todėl nė neklaususi čiupo kitą krepšelį ir pradėjo kruopščiai krautis savo naujuosiuos apatinukus. Varge tu varge, pagalvojau, kad tu tik turėtum pinigučių, tikrai mokėtum kultūringai gyventi. Kai kada aš ją įsivaizdavau Lietuvoj, bet tokias mintis staigiai vijau šalin. Ši žmona tik Rusijoj, ir niekada neturės mano pavardės.
Ponia Kondratavičienė. Brrrrr... O jei prisidirbsime? Pipukas – ne pagaliukas, jeigu ji sveika, tuoj yla išlįs iš maišo.

Šokame į ZIL‘ą ir bildame gerai nusiteikę. Už kokių 80 kilometrų sustojame. Pakeliui nusipirkome įvairių gėrimų, tada įsukome į apleistą sodybą ir čia pat, kabinoje, pusryčiaujame ir... Įsivaizduoju sau, kad tai mūsų medaus mėnuo, todėl darbuojuosi neskubėdamas, pasimėgaudamas. Patinka ir Lionečkai įsisiurbusi man į lūpas, abiem rankom apkabinusi per sėdmenis diktuoja taktą, pakeldama savo skylutę vis aukščiau ir aukščiau. Mano gyvatė net dreba iš malonumo, vibruoja į visas puses, o ji jau greitina taktą ir aš klusniai vykdau, bet žinau, kad tokio tempo ilgai neišlaikysiu. Pamatau, kaip kaista jos skruostai ir plečiasi akių vyzdžiai, bet vis neatleidžia, o tik išsižiojusi spaudžia mane vis stipriau į save, ir aš jau nieko negaliu padaryti. Tik pajutau, kad jau plaukiame ir nuo manęs jau niekas nepriklausė – išpulsavo viskas, kas tik buvo susikaupę, o ji apkabinusi mano galvą bučiavo ir neleido pakilti. Taip gulėjome apie 10 minučių, o paskiau aš nubėgau prie čia pat esančio tvenkinuko ir visas apsiprausiau, nes buvau šlapias, tarsi iš vandens išlipęs. Kai grįžau prie mašinos apsišluostyti, ten jau buvo viskas sutvarkyta. Padavusi man didžiulį rankšluostį, Lionečka pati nuėjo praustis. Man patiko jos tvarkingumas ir tai traukė prie jos dar labiau. Kai persirengusi naujus apatinius vėl įsėdo kabinon, kvepėjo jau kitais kvepalais.
– Muntikai, mielasis, juk neskubam, gal dar suvalgykim po sumuštin? Jaučiuosi pavargusi. Tu toks galingas, man labai gera su tavimi, – šnypštė prisiglaudusi į ausį.
– Žinoma, brangute, kokia tu supratinga, aš dabar ir gyvą šunį suėsčiau, – pakštelėjau į lūpytes, o ji vikriai stvėrė mano galvą ir pradėjo pasiutusiai bučiuoti. Vos gaudydamas kvapą tik inkščiau, ir nekilo rankos priešintis. Vėl pakilo nuvargusi gyvatė, apėmė noras, bet susitvardęs pasakiau:
– Lionečka, tikrai galėčiau, bet čia ne namai, man pradės drebėti kojos, o važioti vistiek reikės. Taigi be vakaro nesitikėk, – ir padaviau krepšelį su maistu, o pats atsikimšau butelį rūgštelėjusios giros ir mažais gurkšneliais gaivinausi. Lionečka vikriai pjaustė batoną, tepė ant riekučių storą sviesto sluoksnį, o kad būtų greičiau, aš savo lenktiniu peiliu pjausčiau dešrą. Vėl sušlamščiau 5 riekeles su dešra ir išgėriau likusią girą. Pasijutau sotus ir užvedžiau variklį. Lionečka dar kramsnojo, aš pasakiau: „Pirmyn į nežinomybę!“ 

***

Pavakare pasiekėme Vladimirą, bet ilgiau norėjome pabūti Gorkyje, tai tik prisipirkome maisto ir vėl išrūkom. Vakorop kelias visai ištuštėjo. Gavau progą paspausti, todėl lėkiau 100 ir daugiau, priklausomai nuo situacijos. Lionečka visą naktį snaudė, o man pirmą naktį nebuvo baisu, todėl prasnaudžiau tik ryte pasiekęs Gorkį. Davęs 300 rublių išsiunčiau Lionečką į univermagą sakydamas:
– Be palto negrįžk. Už šiuos pinigus pirk tik sau. Su pinigais negrįžk, nes paliksiu tave Gorkyje. Miegosiu kabinoje, kol ateisi, neskubėk ir bent tris valandėles leisk man pamiegoti. Čia Volga plati, galinga, pažiūrėk, gal rasi geros rūkytos žuvies ir kitokio skanėsto gal pamatysi. Esu numatęs šioje kelionėje išleisti dar kokius 200 rublių, taigi netaupyk.

Ji tik įtartinai vartė akis,bet pamačiusi, kad aš nejuokauju, pasuko univermago link. 11 valandą, kaip ir planavome, grįžo nešina ryšuliais. Paltukas buvo dailus, tamsiai rudos spalvos, ir didelį krepšį dovanų pripirko, ir žuvies visokios visą krepšį atsinešė. Taigi užkirtę pietų, 12 valandą judame palei Volgą, Čeboksarų link. Ten jau Čiuvašija. Čeboksaruose tik maisto vakarienei nusipirkome. Planavau važiuoti iki Kazanės ir tik tada eiti į viešbutį išsimiegoti.

Apie 5 valandą ryto pasiekėm Kazanę. Pastatęs mašiną viešbučio kieme, o ten aikštelė saugoma, vos nuvilkau kojas iki durų. Lionečka nuėjo derėtis dėl kambario, o aš susmukau fotelyje ir atsijungiau. Tokį kelią vienam vairuoti – menki juokai.

Kambarį gavome pirmame aukšte. Kai Lionečka įsikūrė ir mane prisižadino, aš jau nė praustis nepajėgiau, tik bumbtelėjau ant lovos. Ji greičiausiai nepajėgė manęs paguldyti, o gal nenorėjo žadinti, nes prabudau su visais rūbais. Buvo ten toks baras su virtuve, tai nusiunčiau Lionočką pažiūrėti, gal gaus ko karšto, o aš palindau po dušu.
Pusryčius gavome karštus.
8 ryto vėl pilame kurą ir bildame toliau. Vietiniai sakė, kad iki Iževsko tik dvi valandos kelio, o kadangi penktadienis, tai reikia suspėti ir pasikrauti, antraip Iževske įstrigsime ilgam. Mano ZIL‘iukas klusniai riedėjo išspausdamas iki 120 km, bet ten vien VAI postai, visą dieną budi uniformuoti faraonai, kaip mes juos vadindavome. Radarų tada dar nebuvo, tai prieš postus numesdavau gązą, bet vis vien du kartus sustabdė. Antrą kart gavau 3 rublių baudą sumokėti, nes nesugebėjau sustoti ir pralėkiau pro gaišniką, o tas pamanė, kad noriu pasprukti ir pradėjo su savo emka vytis. Tik pamatęs ir įsitikinęs, kad aš maskvietis, nubaudė bauda, o šiaip tai durdavo į taloną skylutę. Netruko nei poros valandų, ir mes jau prie gamyklos vartų, o kadangi atvažiavome prekių, patikrinęs dokumentus sargas įleido vidun. 
Čiupau lagaminėlį su mėsa – ir į tiekimo skyrių. Pasiteiravęs apie produkciją, nieko gero neišgirdau.
– Dideliais kiekiais neduodame, gamykla nespėja gaminti, o rezervo liesti negalima.
Demonstratyviai išsitraukiu dešrigalį ir pauostęs pasakau: 
– Tai gal jau papietaukime?

Staiga visam skyriui atsirišo liežuviai – vienas per kitą mokė, kaip apeiti įstatymus, o vedėjas meiliai sutiko palydėti mane gamykloje, kad neklaidžiočiau ir spėčiau pasikrauti.
Palikau skyriuje keletą dešrų pietums, mat jie dokumentus tvarkys, o mane su lagaminėliu išlydėjo pas generalinį.
Pasodinę mane pas sekretorę, jie pasišnibždėjo ir ta pranyko, o mano gidas pasakė:
– Jei ir dažniau žadi apsilankyti, nebūk nagas. Ir mes būsime labai svetingi, – pirštu parodė į sekretorės kėdę. Kas man beliko? Tik padėti ant jos stalo šokolado ir mėsos konservų dėželę. Atsiradusi sekretorė skaisčiai nuraudo, tarstelėjo:
– O tie maskviečiai, kokie galantiški, norėtume tankiau jus matyti, – ir paslėpusi dovanėles atidarė man generalinio direktoriaus kabineto duris. Įėjau su savo nešuliu.
– Iš pačios Maskvos atvažiavote? – pasisveikinęs pradėjo žilagalvis žmogus. – Klokit, kokios bėdos, – tęsė pakvietęs sėstis.
– Pritrūkom akumuliatorių, planai žlunga, gelbėkit gamyklą, – pasakojau savo melą ir tuo pačiu atidariau lagaminėlį, iš kurio pakvipo rūkytomis dešromis.
– Ar daug ponas norėtų? Matai, mes nespėjame planų vykdyti, visur savi sunkumai.
– Atvažiavau su bortiniu ZIL‘u, negi tuščią mašiną atgal varysiu? Vaišių atvežiau.

Paminėjus tokias pagundas, generalinio širdis neišlaikė.
– Paraišką vizuoju taip: 300 krovininių automobilių akumuliatorių ir, kiek tilps, lengvųjų automobilių. Juos geriau statyti po du, – ir pakėlė telefono ragelį: 
– Dabar atvažiuoja ZIL‘as iš Maskvos. Pirmiausią jį pakraukite pagal paraišką, o kad žmogus nevarinėtų mašinos tuščiai, kraukite kiek tilps lengvųjų mašinų akumuliatorių iš rezervo. Vykdykite.

Tada atidarė didžiulį seifą, kuriame gulėjo keli popiergaliais, ir pasakė: 
– Čia vaišės dėkite.
Pasišvytuodamas tuščiu lagaminu grįžtu pas gidą ir sakau:
– Liepė mašiną pakrauti ir dar iš rezervo akumuliatorių man duoti.

Tas plačiai nusišypso, kitaip ir negalėjo būti.

– Pavadovauk, – paduodu jam iš krepšio 10 dėželių konservų ir mašinos raktelius, o Lionečkai liepiu, pasilikti ir stebėti darbus.

***

Tai buvo prieš 30 metų. Dabar nežinau, kaip lietuvės elgiasi, o anksčiau buvo kuklesnės ir taktiškesnės. Dabartiniais laikais sanatorijoje, vos sušokus vieną šokį, griebė mane už parankės ir vedasi kefyro gerti. Beeinant pasigyrė, kad jos draugė šiąnakt negrįš, yra laisvas plotas. Pasimuisčiau, bet buvo įsikibusi ne juokais, todėl nutipenau į jos kambarį. O kefyro, pasirodo, pššš, vietoj jo atsirado butelis vodkos ir marinuotų kopūstų litrinis. Sako:
– Vaišinkis, labai skanu, pati gaminau, – ir, ištraukusi raktą iš durų, pradėjo kloti lovą. Bet man nei nuostabos, nei susižavėjimo tai nesukėlė. Dėl visa ko pažvelgiau pro langą – trečias aukštas. 
Atidariau kopūstus, paragavau, tikrai nieko, saldžiarūgščiai. O ji prisikliukino šimtagramę vodkos, vienu mauku išmetė, pripylė man, bet pakramčiau tik kopūstų. Nustebo:
– Tai ką, visai negeri? Gal dėl ligos? 
– Aha, sergu, – pasakiau ir paprašiau rakto.
– Tik kai iš lovos atsikelsi. Man daug pastangų kainuoja tie lietuviai, – ir pradėjo nusirenginėti. Mąsčiau, ką daryti, bet negi pešiesi su kvailu daiktu.
Nusimetu švarkelį ir kelnes pasidedu, sėduosi ant laisvos lovos, bet neilgam.

– Muntik, eikš čia, jeigu ką, galiu ir driežiuką pačiulpti. Aš neskubu, vis tiek nakvosi pas mane.
– Na ne, man per siauros tos lovos, neišsimiegosiu.

Bet jos kantrybė, matyt, trūko – iššokusi iš lovos puolė mane kutinti, o kai gerokai pasigniaužėme, ir į lovą nusekiau, jau be ceremonijų nupūčiau. Matau, kad jai nieko, nesureagavo, o kad visą naktį terliotis buvo per daug nepatraukli, todėl apsirengiau ir prižadėjau rytoj vėl ateiti.

Tai buvo Druskininkuose prieš 15 metų, bet aš taip ir nenuėjau daugiau, o pats įsitaisiau dailią laputę.

***

16 valandą išvažiuoju už gamyklos vartų. Pasiimu gido informacinį lapą su telefonų numeriais ir atsisveikinę bei reikšmingai susimirksėję išsiskiriame. Mašina vėl žiauriai perkrauta švinu, todėl važiuoti reikia itin atsargiai. Vadovaujuosi patarle „Tiše jediš – dalše budeš“. Planuoju šiandien nusigauti tik iki Kazanės, gerai išsimiegoti viešbutyje, pavalgyti karštos sriubytės, o šeštadienį, kai keliuose mažiau mašinų, patraukti greičiau, kad pirmadieniui liktų tik formalumai, mat pirmadieniais magistraliniuose keliuose tikras pragaras.
20 valandą mes jau Kazanėje. Padvokė žuvimi, ji ten specialiai pasmardinama, o paskui rūkinama, taip gaminamas delikatesas. Tas pats viešbutis, saugoma aikštelė. Lionečka eina derėtis kambario, o aš informuoju sargus, kad krovinys itin brangus ir jeigu bus pažeistos plombos, jie bus ilgai tampomi po teismus. Nuo sargo namelio nutempiamos lengvos mašiniukės ir ten statau savo ZIL‘ą, o kitoj pusėj dar ir šuo pririšamas.

Atbėga Lionečka. Kambarys vėl pirmame aukšte. Čiumpame iš kabinos ryšulius ir einame į viešbutį. Pirmiausia – į barą, mat ten yra karštų patiekalų. Paprašome sriubos ir ko turi iš antrų patiekalų. Kai paklausiau, ką galima pasirinkti iš antrų patiekalų, tik susižvalgė ir pradėjo aiškinti, kad tos pačios kruopos, tik virtos ir keptos, ir žuvies delikatesas. Kad to delikateso turi, jautėsi nė neklausus.

Sriuba buvo skysta – plaukiojo šiek tiek džiovintų žuvyčių ir neaiškių kruopų. Kai atnešė antrąjį patiekalą paaiškėjo, kad ten plikyti miltai, mes tokiais kiaules šeriame, todėl pagleiniojau , o nuryti negaliu. Siunčiu Lionečką prašyti ko nors po blatum ir po 10 minučių atneša tris didelius keptus kiaušinius, tik neaišku, kokio paukščio. Sukirtau gana skaniai, o Lionečkai tie kotletai patiko, sukirto ir mano porciją.

– Šūdas, – prasitariau jai, – po valandos vėl norėsiu ėsti. Nuo tokio maisto ir iki Gorkio netempsim, kuriame jau yra ir mėsos. Lionočka nusišypsojo:
– Aš juk žinojau, kur tu mane veži ir kad tu be mėsos negali, todėl nuslėpiau nuo tavęs porą dešrų. Tu tik nepergyvenk, dar ir mėsos konservų daug yra, juk tu to kito krepšio neatidavei, taip ir liko mašinoje.
– Tai ko tyli? – pyktelėjau. – Mėsa krepšyje, o mes kaip kūkai, pamazgas ėdame.

Dabar jau ji įsižeidė:
– Gerai jums, pabaltijiečiams, ten pas jus Amerika ir klimatas švelnus. Nelygink Rusijos Sibiro, ten nei kruopų nėra.

Šyptelėjau ir atsistojau eiti. O ji moka už pietus. Atsigėreti negaliu, kaip vaidina užsienietę, ryšuliais skaičiuoja rusiškus rublius. Vos prieš savaitėlę Maskvoje neturėjo už ką valgyti nisipirkti ir tas pačias kruopas gleiniojo. 
Grįžęs į kambarį bumbtelėjau ant lovos, o Lionečka patikrinusi dušą pareiškė, kad abiems reikia kapitaliai su muilu nusiprausti. Palikusi tekantį vandenį išsitraukė du naujutėlius didelius vonios rankšluosčius ir pareiškė, kad eina pirmoji. Pamačiau, kaip nulėkė jos viršutiniai rūbeliai, ir pradėjau regzti planelį. Pats sau šypsojausi – juk lyg ir medaus mėnuo, o mes vien dirbame kaip arkliai. Na pala, šypsojausi toliau, ir staiga pajutau tų didelių kiaušinių galią. Gal jie tikrai suteikia galios, kad man tarpkojyje kažkas sukietėjo.   
Po 10 minučių nusirengiu ir atlapojąs dušinės duris įsliuogiu vidun.

– Lionečka, aš dabar užsimerkęs, tu greitai mane apiplauk, o aš kai ką sugalvojau.

– Tai jau prausiu gi tave gerai, su milu. Šitiek dienų nesimaudęs, – ir apliejusi vandeniu pradėjo muilint.
– Lionečka, tu mane staigiai nuprausk, o paskiau pati pasilenk. Negaliu akių atmerkti, tos tavo rankutės tokios švelnios ir gyvatė nerimsta.

– Supratau, – pasakė ir ėmė muilinti sugavusi tą neklaužadą gyvatę, o aš tik sukandau dantis ir įsikibau į vamzdžius. Kai pradėjo skalbti, sucypiau:
– Greičiau slėpk pas save, neiškenčiu, lenkis, va taip, – ir ji pamažu, pakraipydama užpakaliuką, įvairavo mano gyvačiukę, bet tokio smagumo neištvėriau ir viskas išpliurpė akimirksniu. Tada tik nusiploviau muilą ir pasinaudojau gražiuoju rankšluosčiu.

Kambaryje patiesiau ant lovos paklodę ir atsiguliau aukštielninkas, o kitą paklodę užsimečiau ant bambos ir laukiu ateinant žmonelės. Pamačiusi, kad guliu nuogutėlis, vikriai smuktelėjo savo kelnaites žemyn ir, koja numetusi juos ant kitos lovos, artėjo prie manęs. Bet vietos jai buvo tik antrame aukšte, todėl nieko nelaukusi atsistojo lovoje ir apžergė mane. Švelniai pirštais praskleidžiau šeškiuką ir pasižiūrėjau, kas matosi viduj, bet gyvatė sudrebėjo ir šoko į viršų. Tada ji pradėjo iš lėto tūptis ant manęs ir abu stebėjome, kaip tampriai gyvačiukas įeina ir vėl išeina, kaip ant jo išsipūtė kraujagyslės. Jei tik Lionečka per aukštai pakildavo, gyvačiukas tuoj plekštelėdavo į pilvą ir vėl iš naujo taikydavome. Toks žaidimas patiko abems. Jau nė kiek nesigėdijom, tik kai prisižaidėm iki valios, Lionočka pradėjo šokinėti ant viso, o aš rankomis apkabinau jos liemenį ir vis smarkyn ir greityn dirbome. Kai ji atsiošė kiek tik gali atgal, vėl pasimatė mūsų aparatai ir pradėjome plaukti. Ilgai dar gulėjome vienas ant kito, ir mums buvo
labai gera, bučiavome net liežuvius, spygavome, aš pirmą kartą žindau jos papą. Matyt buvo labai baugu, nes raitėsi ir inkštė, bet iš mano tvirtų rankų ištūkti nepajėgė, tai paleido vandenį. Tokių gynybos priemonių nesitikėjau ir vėl nuėjau į dušą, o iš paskos visur sekiojo ir ji, visa patenkinta.

***

Penktadienio rytas. Pusryčių nesinori, ant dūšios kaip prikakinta, jaučiu nemalonų išsiskyrimą. Paskubomis žygiuoju gamyklos pusėn. Mano gražuolis puikuojasi didžiojoje surinkimo salėje. Dar kartelį apeinu aplinkui įsitikindamas, kad jau viskas tvarkoj, sėduosi už vairo ir laukiu, kol atsidarys didžiosios durys. Persižegnoju – juk dabar spręsis mano likimas.

Sugirgžda atveriamos durys, pasuku užvedimo raktelį – ir pirmyn į nežinią. Sustoju netoli vartų po administracijos langais. Demonstratyviai valinėju langus, paspardau ratus lyg tikrindamas padangose slėgį. Dirsteliu į laikrodį. Jau visas pusvalandis kaip vaidinu dirbantį, o Goldovskio vis nesimato, tampo senis nervus. O be jo palaiminimo neišvažiuosiu.
Tik staiga užpakalyje išgirstu:
– Zdravia želaem tovarišč Kondratovič.
– Zdavstvuite, atsakau, – nes be uniformos reportuoti nereikia

***

Senis kaip visada tylėdamas pavaikštinėjo pirmyn atgal, apėjo aplinkui ir pradėjo pamokslą:
– Taip... Tai sakai, inžinierius liepė viską nauja sudėti: ir saloną, ir akumuliatorius, ir, žiūriu, net visus ratus. Leidau, tovarišč Kondratovič, tik variklį ir rėmą naujus, nes naujas variklis labai galingas, todėl senas rėmas niekaip neatlaikys. O tu pasinaudojai mano gerumu, – toliau priekabiavo senis ir jo veidas vis pilkėjo. Nutariau tylėti kaip žuvis, nes jai atsikalbinėsiu, senis tikrai atims mano kūrinį.
– Tai va, manau tau atiduoti autobusą tiekimo reikalams. Išimsime pasostes, nes jos senos, ir bus visai normali būdukė prekėms vežioti, – naglėjo senis. Aš visai suakmenėjau ir nė krust, o senis toliau savo varo:
– Juk žinai, kad autobusą suremontuojame per dieną. Tuo metu ir tavo „išakas“ baigs sėdėti 10 parų, o tada jį gėdingai išvysime iš gamyklos su tokiu, koks ir priklauso, suremontuotu autobusu. 

Beje, iš tavo dalinio atėjo vado įsakymas, kad už labai gerą tarnybą tau suteikiamas seržanto laipsnis. O kadangi tikrai labai gerai dirbi karinėje gamykloje, gamyklos vadovybė premiją tau skyrė. Atsiimk kasoje atlyginimo dydžio premiją, 400 rublių, – ištiesė man čekį, pasirašytą tikrai generalinio direktoriaus. 
– Jest, – surikau aš ir pats savęs išsigandau, kad jau virstu pinigams godžiu žydu. Bet tą patį, matyt, pagalvojo ir senis, nes pirmą kartą pamačiau jį išsišiepusį iki ausų. Vistik senis ir toliau tyčiojosi iš manęs. Žinodamas, kad vienas iš mano tikslų yra šis autobusas, tęsė toliau:
– Juk žinai, kad armijoje be vyresniojo niekas niekur nevažiuoja. Aš išrūpinau, kad pas mus liktum iki tarnybos pabaigos. Tavo dalinio vadovybė sutiko atiduoti tave už priešlaikinį autobuso remontą, taigi niekur nevažiosi, autobusui parsivaryti jie atsiųs kitą vyresnįjį.

Šitą tai aš žinojau ir be jo – kad jie manęs nepaleis. Nes patys rusai nepasitiki rusais, kurie yra neprognozuojami. Senis apsisuko ir ruošėsi eiti, bet aš vėl surikau:
– Draugas papulkininki, turiu prašymą.
– Prašykite, draugas Kondratovič.
– Man dviejų naujų mašinų nereikia. Į tą būdą prekių autokaru nepakrausi. Atiduokite, autobusą mano daliniui.

Žydas vėl sustojo. Jam taip patiko, kad aš galvą guldau už karinį dalinį, kad net aiktelėjo.
– Gerai sakai, o aš ir nepagalvojau, kad prekes rankomis reikės krautis. Šitiek darbo, – toliau šaipėsi senis ir pažvelgęs į laikrodį pasakė: 
– Na ką gi. 10 valanda, tavo dokumentai tikriausiai jau sutvarkyti. Taigi iš pradžių keliauk į kasą, – vėl „įkando“, – o paskiau pasiimk visus remonto dokumentus ir važiuok už vartų, – pridėdamas ranką prie kepurės savo kalbą užbaigė papulkininkis Goldovskis, o tai reiškė – įsakymas ir man eilinį kartą beliko surikti:
– Jest, – sublioviau taip garsiai, kad net netoliese buvę žmonės atsisuko. Gal pagalvojo, kad čia bliauna eilinė žydo auka?

***
Taip ir slinko mano pilkos dienos. Stengiausi gyventi tyliai, o kapitalas augo ne dienom, bet valandom. Iki Naujų metų dar kartą sulaksčiau į Iževską, bet jau ne vienas, o dviese su pagalbininku. Miegojome mašinoje. Vienas važiuoja, kitas miega, ir taip per tris dienas ir sulakstėme pirmyn atgal.

Pavasarėjo, dienos ėjo ilgyn ir vis dažniau ėmiau galvoti apie laisvę, apie tai, kad kai baigsis tarnyba armijoje, pagaliau galėsiu dingti iš čia. Tik dienų klausimas liko – kada?
Lionečka irgi pasispyrėjo į priekį. Bedirbdama baigė tobulinimosi kursus ir buvo paskirta dažymo cecho viršininke. Aš sėkmingai perrašiau butą jos vardu ir atidariau jai sąskaitą taupomojoje kasoje. Pervedinėjau Lionkai pusę bizniaujant gautų savo pajamų, o gyvenome iš atlyginimo ir visai gerai laikėmės. 
Prasidėjo pavasarinė demobilizacija. Pasiprašiau inžinieriaus Goldovskio, kad savaitėlei išleistų į savo dalinį susitvarkyti dokumentų. Tuo labiau, kad ir pamainą paruošiau, mano pagalbininkai jau savarankiškai mokėjo parsivežti prekes ir žinojo visas skyles. 
Gamyklos generalinio direktoriaus įsakymu man už gerą tarnybą buvo suteiktas vyresniojo seržanto laipsnis ir su visom padėkomis buvau išsiųstas į dalinį demobilizuotis. Mano dalinys dislokavosi Mičiūrinsko mieste, nuo Maskvos apie 500 km. Savo drabužius sukroviau į lagaminą, išvykau vilkėdamas karine uniforma. Kadangi turėjau parvažiuoti atgal, su gamykla neatsiskaičiau. O ir nebūčiau atsiskaitymo gavęs, nes Goldovskis pats būtų dokumentus tvarkęs. Bet jis neįvertino vieno: kad man brangiau už viską yra laisvė.

Mičiūrinskas. Išrikiuojami visi senieji kariai, kurie bus pavasarį demobolizuoti. Bataliono vadas klausia:
– Kas norėtų vykti į Kazachstaną paruošti bazę kariams, kurie atvyks vėliau nuimti derlių. Tai turėtų užtrukti apie mėnesį, o už gerą tarnybą bus pakeltas karinis laipsnis.
Aš žengiau žingsnį į priekį, o paskui mane dar du kazachai. Suprantama, jie važiuos namo, o mane palydėjo su šypsenėle, kad trokštu staršinos laipsnio.
Staršina – tai didžiausias karinis laipsnis, pasiekiamas be mokslo. Užtenka seržanto kursų. O jau toliau norint gauti žvaigždutę, reikia mokytis. Kadangi norintys atsirado tik trys, kitiems buvo liepta pagalvoti iki ryto ir pagąsdinta, kad kiti tą mėnesį visi dirbs čia, statybose, ir namo bus išleisti gerokai vėliau nei mes. Esą pulke turi atsirasti ne mažiau kaip 20 savanorių. Pulke 4 batalionai, taigi mums reikia išsiųsti 5 karius.

Žinoma ryte atsirado dar du ir visi mes tuojau pat buvome išsiųsti į Maršanską, į pulką. Kai atvykome į Maršanską, ten jau radome kitus likimo draugus, bet vyr. seržantas buvau tik aš, todėl skubiai sprendė klausimą, ar otdelenijos vadu paskirti mane, ar karininką su žvaigždute. Tą klausimą išspręsti aš jiems padėjau pats – nuėjęs į štabą ir užsirašęs į priėmimą pas pulko vadą pulkininką Koroliovą.
Vadas, žinoma, tikėjosi, kad aš prašysiu paskirti mane otdelenijos vadu, bet išgirdęs mano prašymą, nustebo: 
– Gal turite ir sutuoktuvių liudijimą, jei tuokėtės armijoje?
– Tikrai taip, – pasakiau, – ir padaviau jam dokumentą.
– Suprantu tave, kary, kad nori greičiau pas žmonelę. Bet ką mes rasime vietoj tavęs? Na, dar yra laiko, žiūrėsime, bet vilties maža, – leido man suprasti, kad viskas galima, bet reikėtų patepti ir ryt jau būčiau laisvas.
Kažkas pasakė, kad Karaliovo žmona dirba štabe raštininke, todėl stengiausi iki vakaro surasti, kas ją pažįsta, kad galėčiau pakalbėti, mat vadui siūlyti kyšį pavojinga – gali parų užsidirbti. Sargybą štabe einantis karys visus ten dirbančius pažinojo, todėl sutiko už rublį parodyti man ją, einančią po darbo namo. Dar gerokai prieš 18 valandą laukėme prie išėjimo ir gerai padarėme, nes vos spėjau ją užkalbinti.
– Noriu su jumis minutėlę pasikalbėti svarbiu reikalu. 
– Tai eikite paskui mane, – atsakė jinai, – čia viešai kalbėtis negaliu.

Užėjome į kažkokį kambariuką prie praėjimo punkto. Trumpai išdėstęs savo prašymą, kad pakalbėtų su vyru dėl mano paleidimo, ištraukiau 200 rublių ir norėjau įkišti jai kišenėn.
– Palauk rytojaus. Jei tik bus įmanoma, užlaušiu vyrelį. O dabar viso geriausio.

Ir tikrai rytojaus ryte pulko vadas pakviečia mane į štabą ir pasako, kad dokumentai jau sutvarkyti, kad yra pas Tamarą Koroliovą, raštinėje.
– Galite eiti, jūs jau laisvas, kary.

Pridėjęs ranką prie kepurės, pasakau „Jest“ ir einu pas Tamarą, o ten ji jau laukia išsišiepusi, tiesia man pravažiavimo bilietą iki Kauno.
– Dar vienas prašymas, – pasakiau, – neišbraukite manęs iš vykstančių į Kazachataną sąrašo, man tai svarbu.

– Bėgi nuo žmonos? Supratau... Iš mūsų ji nieko nesužinos.

Padaviau jai priklausantį uždarbį – 200 rublius ir atsisveikinu. Aš jau laisvas. 

***

Esu vėl Maskvoje. Darbo diena dar nesibaigusi. Renkuosi geresnius savo drabužius, pakuoju į antrą lagaminą ir rašau Lionkai laiškutį, kad mane pusmečiui siunčia į Kazachataną. Įdedu į jos pasą taupomosios kasos knygelę jos vardu, apie kurią ji iki šiol nieko nežinojo, laiškutį palieku ant stalo ir bėgte bėgu lauk, nes manęs laukia taksi. Juo pasieksiu metro, o tada, dar šį vakarą – tiutių na Litvų.

Užtrukau gal 15 minučių, nes nenorėjau ašarų. Taip visiems geriau. Jei būtų sužinoję Goldovskiai, tebebūčiau maskvietis iki šiol ir kalėjimo tikrai nebūčiau išvengęs. Vadovavausi šūkiu: „Viskas turi pradžią ir pabaigą.“ Kas nesugeba laiku sustoti, tą sustabdo kiti ir pasekmės būna atitinkamos. Mano galva, aš elgiausi sąžiningai kitų žmonių atžvilgiu, bent jau stengiausi. Ir su savo fiktyvia žmona kitaip pasielgti negalėjau, nes kuri gi būtų gera valia paleidusi savo vyrą. O apie teisėtumą ir dabar man kyla daug klaustukų.
Taigi pabėgimas buvo suplanuotas ir sėkmingas. 18.20 val. iš Belaruskij vokzal pajudu į Lietuvą. O ten tokių dembeliukų – pusė vagono. Vaikinukai linksmi, geria degtinėlę, bet aš laikausi savo principų ir tik porą taurelių išlenkiu susipažinimui. Degtinė traukinyje brangi, bet neperku ne todėl, kad neturėčiau pinigų, bet kad gerti nereikėtų. Aplinkiniai pastebi, kad liūdžiu važiuodamas namo, bet niekaip negali suprasti, kodėl. Niekam nieko ir neaiškinau. Užlipau į patį viršų ir tūnojau ten, nes miegoti visą parą neįmanoma.

Traukinys Maskva – Kaliningradas Kaune sustojo kitą vakarą, maždaug po paros. Pėsčias kulniuoju į autobusų stotį. Eiti sunkoka, galva taip ir sukiojasi, kai išgirstu kalbant lietuviškai. O  pats net gėdinuosi lietuviškai kalbėti, bet tuoj pamatau smerkiančius žvilgsnius. „Negi jau savo kalbą taip greitai pamiršai?“ – kažkokia ponia primena man, o aš paraustu kaip pomidoras ir kaip papūga kartoju „atsiprašau“. Tas žodelis man patinka, o jie žiūri į mane.

Nuo autobusų stotelės iki namų kulniavau 7 km, mat autobusai tik du kartus per dieną į kaimą važinėjo – ryte ir vakare. Nieko nepadarysi. Apie 24 valandą atsiradau namuose ir – trevoga – visus pakėliau ant kojų. Džiaugsmui ir nuostabai nebuvo ribų, nes laiškų į namus nerašydavau, ir mažai apie mane žinojo.

4

Grįžęs iš karo tarnybos pradėjau civilinį gyvenimą. Per daug neatostogaudamas ėmiau tvarkyti reikaliukus. Pirmiausiai nulėkiau į karinį komisariatą prisiregistruoti, o tada ėmiau kabinti „vieną kadriuką“. Bet tai įvyko kitą dieną, o šiandien tik sukiojausi namuose mirksėdamas iš nuostabos – kaip viskas pasikeitę.

Pasidžiaugę ir pasidalinę naujienomis sumigome, o ryte mane traukė nuotykiai . Buvo įdomu, kiek pasikeitė gimtosios vietovės. Nusiprausęs apsirengiau dailią krempleno eilutę, mat ta medžiaga nesiglamžo, ir atsigėręs tik arbatėlės pradėjau dalinti dovanas. Visi išsižiojo, nes kariai iš tarnybos grįždavo pliki kaip tilvikai, juos pačius reikėdavo aprengti, o čia aš pats brangias dovanas daliju. Visi grįždavo su kariškais daiktamaišiais, o aš – su didžiuliu lagaminu ir dideliu trofėjiniu sakvojažu.

Pasakęs, kad šiandien važiuoju į rajoną susitvarkyti dokumentų, sėdau į autobusą. Prisiregistravau kariniame komisariate, kuriame gavau pažymą, kad mano pasas negalioja, tad yra sunaikintas, todėl per 10 dienų privalau pasidaryti naują. Nuotraukas turėjau pasiėmęs, todėl pasų stale užpildžiau blankus naujam pasui gauti, kurį po savaitės jau ir turėjau.

Tą pačią pavakarę grįždamas iš rajono autobuse klestelėjau šalia gražios panelės ir pradėjau jai pasakoti, kad tik vakar parvykau iš armijos ir ieškausi draugės, nes esu baisiai išsiilgęs mergaičių. O ji papasakojo, kad savaitgalį bus šokiai, ten muzikantas už butelį šnapso armonika groja. Sutarėme vakare susitikti šokiuose, o ji pasižadėjo būti mano pana. Tada dar nenutuokė, kad taps ir mano žmona.
Pasirodo, tie šokiai vyksta prie kolūkio kontoros, ten ir kambarys tinkamas yra – nedidelė saliukė. Kai oras gražus, šokama lauke, o kai lyja – toje saliukėje. Prieš karą ten buvo Filipo dvaras, todėl dabar ir vadino – filipyne. Stovėjo jis gražioje vietoje, ant kalno, o apačioje – Nemunas. Toje vietoje Virangės upelis į Nemuną įteka, ant Virangės krantų ir buvo įsikūręs Filipo dvarelis. Ten šlaituose prabėgo mano jaunos dienos, o paskui jaunimas šokius rengdavo.
Atėjau vos ne pirmas. Įkaušęs muzikantas taisėsi sau vietą, todėl padėjau jam iš saliukės atnešti staliuką ir ilgų suolų. Paskui ir kiti jau jungėsi prie mūsų, o ant staliuko rikiavosi buteliai su įvairiais gėrimais ir kukli užkandėlė. Atsinešdavo kiekvienas ką nors valgomo iš namų nutvėręs, nes šokiai tęsis visą naktį. Kiti net į darbą tiesiai iš ten eidavo merginą palydėję.

Samagono, žinoma, aš neprarijau: tik į burną – ir išvemiu. Tada manoji parodė, kaip reikia pusę šimtgraminės išgerti, o po antros išgertos porcijos nusivedžiau ją į saliukę pasišildyti.

Anksčiau ten buvo kolūkio kontora, kampe tebestovėjo masyvus senovinis stalas. Tas stalas ir atstojo mums lovą. Bešildydamas apsikabinęs bučiavau, užvirtom ant to stalo. Kadangi patirties man jau netrūko, tai ir kelnės lyg netyčia nusmuko, o panelėms ištrūkti iš mano glėbio nelabai pavykdavo. Jai atrodė, kad jei abiem rankutėm įsikabins į kelnaites, aš jų nenumausiu, bet ji klydo. Tos kelnaitės man mažiausiai trukdė. Matyt, nesitikėjo, kad bakstelsiu, o aš kad spustelėjau – ir nurimo, matyt, patiko. Bet paskui ėmė graudenti, kad esanti mergaitė, ką dabar tėvai pasakys. Na, kad buvo mergaitė, aš jaučiau. Ir kad dar kvailutė taip pat mačiau, todėl paklausiau, ar ji kiekvieną rytą mamai pasirodanti, kad dar esanti nekalta. O ji tik drebėjo, kad nepalikčiau, matyt nujautė, kad po to karto gims Daivutė... Tiek rusaičių „subadžiau“ – ir nieko, o čia – še kad nori. Po savaitės pasakė, kad dingo mėnesinės. O kadangi vyrų buvo neturėjusi, supratau – mano darbas, 99 procentai. Tada ir pasakiau, kad vesiu tą, kuri nuo manęs pastos, ir vėl nusitempiau ant to paties stalo, o ji kelnaičių jau nelaikė įsikabinusi, todėl  padirbėjau gerą pusvalandį, kol jai nusibodo. O susitvarkę vėl šokome, tik jau visi pastebėjo, kad mudu susikibę myluojamės stovėdami vietoje.
Paryčiu parsivedžiau pas save ant šieno, nes ten turėjau patalynę, ir jau nuogutėlę tvarkiau kol ji pasisotino, o tada sumigome. 

***

Taip keletą mėnesiukų pasitrainiojęs, rugpjūčio 21 dieną nuvežiau savo Janiną į santuokų rūmus, nes ji pradėjo valgyti už du ir labai tukti, o mane vis gąsdino ką nors pasidarysianti, jei jos dabar nevesiu. Numaniau, ką turi galvoje, o kadangi bėdos niekam kitam suversti nepavyko, nes ta gudruolė kitų bernų artyn neprisileido, teko bildėti į santuokų rūmus pasikvietus dar 4 poras ir piršlį su svočia. Jos tėvai sukvietė apie 50 giminaičių ir kaimynų. Buvo šeštadienio pavakarė, o tada mada tokia buvo vestuves stabdyti ir reikalauti išpirkos. Išvažiuodamas mačiau vieteles, kur bus užtvertas kelias, ir nutariau pagudrauti. Vasarą juk galima ir lauko keliukais važiuoti, o laukiantieji išgėrę, greitai nesureaguos.

Pasitarę taip ir padarėme. Sutarėme, kad tai, kas jiems skirta, atiduosime atvažiavę iš kitos pusės, taip padarydami gėdą girtuokliams. Taigi važiavome per miškelį, tada laukais 3 kilometrus. Anie pamatė, bet per vėlai, nebepavysi mašinų, o jų buvo penkios. Apsukome ratą aplink namus, o kai visi suprato, ką iškrėtėme, pradėjo mums ploti. O mes pasisveikinę su svečiais neišlipdami pasukome atgal. Taip užsitarnavome kaimiečių pagarbą. Laukiantieji pakelėje irgi buvo labai dėkingi, kiekvienoj vietoje stabtelėjus vyrai davė po butelį gėrimo, o mergaitės saldainių.
Giminės išsiskirstė sekmadienį, o kaimynai visą pirmadienį tebesiautėjo. Man prisiėjo per dieną po tris kartus vemti, nes daugiai nei trijų taurelių šnapso organizmas nepriėmė, mat taip buvau įpratęs.

Žmona įsidarbino karvių melžėja, kad už dekretą gautų daugiau pinigo, nes aš savo santaupų knygelę buvau beveik visą padovanojęs bažnyčiai. O nutiko štai kas: po kaimą vaikštinėdavo čigonės ir vis siūlydavo kortomis pavaražyti, ateitį išburti. Aš ir užkliuvau. Daviau net 5 rublius, kad pasakytų, ką kortos rodo, o jos rodė, kad turiu daug pinigų ir kad nebūsiu laimingas, kol tų nesąžiningų pinigų neatsikratysiu. Tada ir paklausiau senosios čigonės, ar ji tikinti, jog aš tų pinigų turiu?
– Ponuli, taip korta rodo, aš čia niekuo dėta. Gal tu jų tuoj rasi ar kaip kitaip gausi, bet jie tau laimės neatneš ir nelaikyk jų savo nuosavybe.

Jau kitą dieną taupkasėje nuėmiau  kiek tik ten tų pinigų buvo ir prisitaikęs įmečiau į bažnyčios aukų dėžutę. Kunigas tikintiesiems nė žodeliu neužsiminė, kad rado daug pinigų paaukota, ir neaišku, kaip jie buvo panaudoti. Taigi man liko vos keliasdešimt tūkstantėlių, kurių aš neliečiau, o pats sąžiningai toliau dirbau MSV vairuotoju. 

***

Man labiau patiko darbas su žmonėmis, todėl kai MSV pasiūlė rinktis mašiną iš dviejų naujesnių, išsirinkau ne metų senumo ZIL-130 su priekaba, o GAZ-51. Tai buvo originali dengta mašina su būda, o sutilpdavo iki 20 žmonių, tai ir vežiodavom į darbą ir iš darbo žmones.

Turėdavome savo objektus ir juos aptarnaudavome. Buvome priskirti vienam mechanikui, kuris rūpindavosi, kad technika jo objekte dirbtų be sutrikimų. Vežiodavausi atsarginių detalių, o jei gedimas rimtesnis, su mechaniku važiuodavom ieškoti detalių į sandėlius.

Žiemą kiekvienas turėjome savo zoną. Ryte keldavausi 6 valandą ir riedėdavau už 25 km. surinkti darbininkų. Taip visą laiką ir vežiodavau, ką pakelėje sutikdavau, netgi mokiniai prisiderindavo ir juos pavežėdavau iki mokyklos. Žiemą, ypač prastu oru, oras stovėdavau ir laukdavau, kol vaikučiai ateis per užpustytus laukus, o jei pavėluodavau darbininkus atvežti į darbą, suversdavau bėdą keliams, kad užpustyti. Labai gailėjau pirmokėlių, mat be pagalbos jie vieni nevaliodavo įlipti į tą būdą, todėl visus 5 susištampuodavau į kabiną, kad net vairuoti būdavo sunku. Užtai jie bent jau sušildavo, nes būdoje šildymo nebuvo, ten šaltoka būtų sėdėti. 
Kartą su vaikais net sutarėme vieną šeštadienį važiuoti prie Nemuno ir pabūti ten visą dieną. Buvo gegužės pabaiga. Iš vidurinės mokyklos pasikvietėme keletą dičkių, kad mažius prižiūrėtų, nes maudysimės, o kai atvykome į vietą, virėme valgį ir aš turėjau su jais dūkti. Sužinojo mokytojai,  gavau velnių, kad vienas rizikuoju, o vaikams labai patiko, todėl kas šeštadienį pradėjome važinėti į ekskursijas. O kai jau ir dvi savanorės mokytojos atsirado, movėme prie jūros į Kaliningrado sritį. Zelenogorske sustojau pakrantėje, vaikai sulindo į krūmus patupėti, o ten karklai mazutu aplipę. Paskui ilgokai teko visiems muilu darbuotis, bet užtat visus zefyrus ten išpirkome ir su malonumu sušveitėme, nes Lietuvoje tai buvo deficitas, o ten vietiniams – per brangu. Ir tris butelius šampano su mokytojom išgėrėm, ir pasikutenti mane pamokino, o kai vaikai manęs paprašė dešros, pripirkau į kitą miestelį nuvažiavęs. Greitai pasklido kalbos, kad vienas MSV vairuotojas vežasi mokytojas į Kaliningradą prie jūros ir ten nežinia kuo užsiiminėja vaikams matant. Žinoma, gandus išgirdo ir MSV valdžia ir pradėjo tikrinti savaitgalio kelionlapius – o ten akurat, visą mėnesį savaitgaliai Kaliningrado sritys. Todėl kelialapių nieks man nepasirašė. Ėmiausi gudrybės: įpyliau kuro ir atidaviau mašiną savaitgaliui kadrų skyriaus viršininkui. Ir ką jūs manote?
Kadravikas pasiėmė savo vardu kelialapį , o aš turėdavau savaitinius, nes mašina laikydavau savo namų kieme. MSV kieme pildavausi tik kurą ir remontuodavausi. MSV net telefoną valdišką pajungė mano namuose. Buvo įsakyta: už tai, kad mašiną laikau namuose, privalau visada operatyviai padėti kaimo žmonėms nelaimės atveju. Tokie vairuotojai MSV buvome keturi ir keturias zonas aptarnavome, o penktą – autobuso vairuotojas, jei tik būdavo namuose, mat jis daugiausia po ekskursijas važinėjo. Teko man ir ligonius vežioti, ir baldus parvežti ir net laidotuves aptarnauti, kas jau buvo tapę įpročiu. Jei tik kas iš velionio giminaičių dirbdavo MSV organizacijoje, tas ir prašydavo valdžios dengtos mašiną visam kam susivežioti ir netgi žmones nuvežti į šermenis ir atgal. Atlyginimas mano buvo pastovus – 160 rublių per mėnesį plius priedai: už remontą, viršvalandžius, už darbą išeiginėmis susidarydavo dar 150 rub., o kai šermenis aptarnaudavau, patys žmonės už paklusnumą atsidėkodami kokius 10 rublių duodavo už tas dienas. Bet būdavo, kad visai nieko neimdavau, todėl po rajoną sklido kalbos apie mano paslaugumą ir draugiškumą. Net nepažįstami kreipdavosi pagalbos, o jei ką pakeliui parveži, negi imsi pinigus.

Turėjau kvailą madą: paimu pinigėlį, pasižiūriu, kiek žmogus gali duoti, ir grąžinu per prievartą atgal. O jei man kada ko prireikdavo, irgi drąsiai eidavau prašyti ir niekas nieko neatsakydavo.
Taigi ir tas kadravikas pasinaudojo mano gerumu: pasiėmė mašiną, o jo žmonikė gerą kompaniją pasikvietė ir išmovė visi į Kaliningrado sritį prie jūros paūžti. Užtat grįžęs visus mano kelionlapius pasiėmė ir parašus reikiamus surinko. Ir visus kitus jam atiduodavau, kai niekas nepasirašydavo, o jis tapo geriausiu draugu ir sekmadieniais vis leisdavau pavažinėti jam savo reikaliukais.
Gyvenau ir mokiausi: vis dažniau atiduodavau mašiną patiems važinėti per laidotuves, jei tik turėdavo teises, o aš tuo metu namuose tvarkydavausi, nes čia jau buvau tapęs kone svečiu ir apsileidau. Galiausiai ir žmoną pradėjau mokyti vairuoti. Nuvažiuojame, būdavo, į
panemunės lankas, ten lygu ir platu, tegul važiuoja, o aš sėdžiu šalia ir mokau. Po savaitės ir keliais jau važinėjo, o po mėnesio visai gerai išmoko, bet tada jau nebelikdavo namuose, o savaitgaliais ėmė važinėti kartu su manimi.

Taip ir slinko dienos, o žiemą gimė pirmoji dukra. Žmona gavo du mėnesius dekretinių ir krūvą pinigų. Dar pridėjau ir aš ir nusipirkome naujus baldus. O kadangi Lietuvoje ne taip paprasta būdavo ką rasti, nuvažiavome į Soviecką. Gūseve pagaliau gavome tamsius, kokių ir ieškojome. Gyvenome pas žmonos tėvus, todėl į tą mūsų kambarį ne viskas tilpo, tik 3 dalių sekcija, sofa - lova ir dvigulė lova. Paėmėme ir du sulankstomus stalus, mergaitei lovutę, ir į virtuvę bufetėlį. Patalynės ji turėjo, tai tik šio to pirkome.

Mergaitę paglobodavo jos mama, nes žmona nenorėjo prarasti gero darbo. Pavasariop gavau šaukimą į karinį komisariatą. Nujaučiau, kad manęs ieško, o kai nuvažiavau, pasitvirtino. Užklausimas buvo iš Maskvos: ar aš čia gyvenu ir kas apie mane yra žinoma. Už 100 rublių nusiuntė jiems atsakymą, kad po armijos aš negrįžau, kad nieko nėra apie mane žinoma, o man patarė išvykti į Kazachstaną derlių nuimti. Ir užrašė rotos vadu, kad galėčiau ir nedirbti, jei nenorėsiu, arba tik padėti planus vykdyti, o gausiu visą atlyginimą darbovietėje.

Išvykti turėsiu po 3 savaičių, o per tą laiką turiu pasiimti iš MSV įgaliojimą ir pasitvirtinti jį pas notarą, kad žmona galėtų mano atlyginimą pasiimti. Tylėjau kol iki išvažiavimo liko savaitė, o tada pranešiau darbovietei, kad išvykstu. 15 vyrų sėdom į autobusą, o mus palydėjo 8 žmonos, mat kiti buvo nevedę. Visi išskyrus mane sėdėjo liūdni, nes važiavo prievarta, nors vadinosi savanoriai. Nervai visų įtemti, tai gėrė be saiko ir drauge – iki vėmimo, nes trys čierkos ir „važiuoju“.

Nudangino mus iki Telšių, o ten jau formavo batalioną iš visos Lietuvos. Sutikau ir nemažai pažįstamų, o mano zvode buvo 24 vyrai ir aš. Po savaitės turėjome ešelonu pajudėti į rytus, bet viskas susiklostė daug greičiau, nes visi jau protingi vyrai. Pasikrovėme medžiagas ir viską, kas priklausė, per porą dienų. Liko galybė maisto produktų, juo liepė užkasti į žemę, nes ruso buvo tokia tvarka – visus galus laidodavo žemėje. Tai turėjom padaryti vakare, o kitą rytą sėdome į traukinio vagonus ir – tiutiu.
Iš laikino sandėlio vakare buvo išnešti visi produktai, kapitonas liepė iškasti duobę ir juos palaidoti. Mane paskyrė mane vyresniuoju ir nuėjo toliau gerti. 
Mūsų vyrams pradėjo ašaros byrėti, visi žiūri į mane:

– Duobę iškaskim, – pasakiau, – bet nenoriu, kad mane perkūnas nutrenktų vidury baltos dienos. Juk savo rankomis viską sukūrėme, o dabar užkasti? Niekada! Du vyrai, – parodžiau pirštu, – skuoskit į kaimą, gal arklį rasite (iki kaimo buvo gal 3 km), o kiti čiupkite maišus, dėžes ir viską tempkit kuo toliau nuo čia. Jei transporto nerasite, tai bent vienam vietiniam parodykite, kur turtas  sudėtas.

Vyrai išrūko, o aš likau laidoti malkų ir akmenų, kokie tik po ranka pasitaikė. Po poros valandų apie 15 vyrų grįžo nešini samagono buteliais. Kapavietę gražiai sutvarkėme, net kauburėlį padarėme. Kapitonas liko patenkintas. O vietiniai paskui ilgai konservuotą mėsytę valgė, o ką jau kalbėti apie maišą cukraus, dėžes makaronų ir sviesto.

5

Su Ninočka rėikalai taip ir pasibaigė. Parbildėjome pavakare į Maskvą, o jau su jaį parduotuves nėjau. Sutarėme , kad po savaitės vėl susitiksime ir važiuosime pasivažinėti, padaviau jei 300 rub. apsipirkti, o kur ji dingo pasakyti negaliu. Gal skuodė pasigirti draugėm? Gal ką pirkosi viena? Aš žinojau tik vieną, kad Maskviečių pinigai man priklauso mažiausiai , ir juos dosniai dalinau už paslaugas.
Tikrai ne viena seilė varvino, kaip mane suvilioti, bet joms tai kainuodavo garbe, o man pinigine.
Nežinau, kodėl gyvenimas iš manęs taip pasijuokė, bet Ninkos daugiau nesutikau, nors per daug ir nesistengiau. Dar dasigirdau , kad Liubočka kažkokią blokavimo sistemą įvedusi, kad visom mano draugėm - nesisektų.  Be abejo buvo naudojami tie patys mano nesąžiningai uždirbti pinigai, kadangi jų pusę atiduodavau Linkai.

6

http://www.youtube.com/watch?v=_PQitC-z … re=related

PRIKOLAI

7

Tiesa apie Lietuva
Nereali tiesa apie nerealiausia pasaulyje tauta....................
…nes tik mes sugebame uzdirbti 600 Lt/men. ir uz buta sumoketi 800 Lt.
…nes pradinuku kuprines sveria daugiau nei patys mokiniai.
…nes lietuviai yra vienintele tauta pasaulyje, dirbantys uzsienyje, o atostogaujantys savo salyje.
…nes atostogos Palangoje kainuoja brangiau nei Turkijoje.
…nes turime daug skustagalviu, kuriems labai rupi jusu problemos. Kai tik jie jus pamato, is kart klausia:   "Turi problemu??"
…nes cia alus pigesnis u˛ duona…
…nes kaliniai Lietuvoje maitinami geriau nei mokiniai.
…nes tik Lietuvoje zmones rusiuoja atliekas tam, kad jos veliau butu suverstos i ta pati savartyna.
…nes jei kas nors sypsosi minioje, is kart zinote - tai uzsienietis.
…nes mes taip mylime savo tevyne, kad stengiames kuo maziau ja trypti ir isvaziuojame svetur.
…nes igijes issilavinima iskart atsiduri darbo birzos eileje.
…nes tik Lietuvoje galima isigyti mobiluji telefona uz 1 lita, kalbetis uz 0 centu per minute ir menesio gale gauti trizenkle saskaita.
…nes Nacionalinis stadionas yra statomas ilgiau nei Cheopso piramide.
…nes tik Lietuvoje pica i namus atvaziuos greiciau uz greitosios pagalbos automobili.
…nes tik Lietuvoje penkiolika metu is eiles per Kaledas rodomas tas pats filmas "Vienas namuose".
…nes Lietuvoje kainos prieinamos (prieini, pasi˛iuri, ir nueini).
…nes puse lietuviu gyvena skurde ir varge, kita puse gyvena Londone.
…nes Lietuvoje uz pavogta aliuminini puoda duoda 3 metus, o uz zmogzudyste - 10 metu, tad mes verti tik 3 puodu.
…nes tik cia, pagal istatymu kurejus, studentui pragyventi menesi turetu uztekti 150 Lt stipendijos.
…nes didejant skurdui Lietuvoje, gelbejame Haiti.
…nes tik pas mus i ekskursija vezamiems vaikams pirmiausiai parodomas "Akropolis", o tik veliau - muziejai.
…nes Lietuvoje kebabu gaminama daugiau nei Turkijoje.
…nes tik pas mus dantimis grojantys zmones laimi 10 tukstanciu euru.
…nes tik Lietuvos studentai turi moketi 85 Lt uz knyga, kuria naudos tik viena menesi, o (cituoju) "trecdalis joje esancios medziagos neatitinka jusu specialybes".
…nes sededamas uzgrotu gauni nemokama aukstaji moksla praktiskai asmeninese paskaitose, o doras jaunuolis neturi lesu.
…nes tik Lietuvoje nukentejus ir issikvietus greitaja pagalba, bevaziuojant i ligonine galima prarast nekaltybe …nes musu pensininkai atostogauja ziuredami pro langa.
…nes tik Lietuvoje moki 4000 Lt, kad puse metu galetum mokytis is 1979 m. knygu.
…nes Lietuvos keliuose tie, kuriuos tu aplenki, yra debilai, o kurie aplenkia tave - maniakai.
…nes mes, ieskodami ko nors google.lt, zinom rezultata - super mamu klubo forumas.
…nes Lietuvoje pasakymas "nu geras" gali reiksti ir ka nors gero, ir ka nors blogo.
…nes tik Lietuvoje neblaivus vairuotojas gali nukalti tris vaikus ir gauti minimalia bausme.
…nes studentai vairuoja brangesnius automobilius nei destytojai.
…nes lietuvis, turedamas aukstaji issilavinima, plauna indus Britanijoje.
…nes tik Lietuvoje su taksi is oro uosto nuvaziaves 3 kilometrus sumokesi 51 Lt.
…nes tik mes turime maigykles, vaizduoklius, tustutes, bedulius ir visa kita.
…nes apie Lietuva daugiau suzinosi atsidares angliska Vikipedija nei atsidares lietuviska.
…nes Lietuvoje per bent 4 televizijos laidas rodoma ta pati tema 4 menesius …nes Lietuvoje bedarbis turi susimoketi valstybei sveikatos draudimo mokesti, kurio deka jis gydymo istaigoje nieko negauna.

8

Debesinpilio gelbėjimo planas
Egzekucija vyko Nemenčinės pamiškėje, kur ir ganėsi Rūtos senelės karvutė.
Oi, kaip džiūgavo visa  Rūtos senelių šeimynėlė, kai Žaloji iš kažkur atsivedė
tokį pat žalą veršelį. Kadangi Žaloji vasarojo naujai užtvertame aptvare, o tas
aptvaras buvo apkaltas penkiomis eilėmis, nauja spygliuota viela, tai veršelis
mėgavosi mamytės pieneliu - pats.
Jis taip įprato daužyti Žalosios tešmenį, kad jei ta tik mažiau papydo, tuoj
atsivėdėjąs trenkia į tešmenį, kad net Žaloji pasistiebia ant užpakalinių kojų.
Ne kažkiek duodavo Žaloji pienelio, bet senelė Žozepina ją patampydavo tik
anksti rytais, kol tingus veršelis, dar Rakalį sapnuodavo ir pienelis dar būdavo neišžįstas.
Augo ir bujojo išverstakis Gavroša - taip kartą jį pavadino Rūtelė.
Tai ir buvo Rūtos didžiausia paslaptis ir niekam apie Gavrošą nepasakodavo.
Laikas nuo laiko aplankydavo savo numylėtinį pamiškėje ir pažaidusi
pavaišindavo saldainiu.  Gavrošai pradėjo stigti maisto, o Senelė Žozefina
jau ruošėsi jam pradėti virti buizą ir tik užbaltinti pieneliu.
Oi, kaip nepatiko Gavrošai, kai jį pririšo pačia tikriausia metaline grandine
ir neleisdavo Žalosios kankinti. Ryte ir vakare pagirdydavo buiza o dienomis
jau pats žaliukę skabydavo.
Rūtos akiratyje jau anksčiau buvo pasirodęs programuotojas, nelabai gerą
vardą turintis - mat mergišius.
Tada Rūtelė dar nežinojo, kad jo baltos kelnės patiks ir kitoms draugėms.
bet pirmutinę užprogramavo būtent - Rūtelę. Jau trečias mėnuo Rūtelė
vaikštinėjo ne viena... Savyje, gal būt po širdimi, nešiojo programuotojo
- palikimą. Ir kaip baisu darėsi, kai tas blatnasis programuotojas užprogramavo
ir Raselės draugę - Jolantą. Abi pamatė, kad jau šokiuose spaudo Gražinos papus...
- Ne, ne, jis kultūringas ir negalvokite, kad rankomis gniaužo. Aurimui būdinga
pašokti prisispaudus merginos krūtinę prie savosios ir taip greitai užkariauti
naująją auką.
Aurimas kaip tikras vyras pradėjo riesti nosį ir girtis draugams, kad tuoj
Nemenčinės krašte, neliks nei vienos mergaitės, neturinčios jo užprogramuoto
palikimo...
Pamažu baltosios jo kelnės pradėjo tamsėti, o virš išdidžiosios galvos - tvenktis
atpildo Debesys!!!
Vieną pavakarę, susibėgusios merginos - būsimos Chahatienės, pradėjo kurti keršto planą;
Raselė pradėjo dėstyti detaliai, kaip turi būti atlyginta inkvizitoriui, kad jis
daugiau neatsigautų, nes pimpiliukas - ne pagaliukas...
Tegul paskutinį kartą, apturi labai, labai, didelį malonumą, o po to tik - šnirkšt britvele
per kiaušinukus.
Viskas kruopščiai suplanuota šeštadieniui, ir oras, kaip užsakytas;
Dabar Aurimo kabinama Dalytė, pamačiusi, kad merginos apvalėja,
pati pasisiūlė atvilioti jį į pamiškę - romantiškai pasimylėti...
Programišius, žinoma įšoko į savo trofėjines baltas kelnes ir jau pačingosas
ėmė ratu skrieti, nujausdamas Dalytės dar nenuskabintas rūteles...
Nelemta tą kart buvo Dalužės skaistybės palaižyti, o viskas vyko atvirkščiai:
Vos atviliojusi programuotoją į pamiškę, Dalužė pradingo, lyk tirštame debesyje.
Besiblaškančiam tarp storų medžių, programišiui, kažkas trenkė lazda per sprandą,
kad net suklupo. Iš kažkur išnirusios trys užprogramuotosios, vikriai raišiojo Aurimą
prie storo egzekucijų ąžuolo:
Rankelės buvo suveržtos užpakalyje apkabinusios galingą medį, o tada jau niekas
neskubėjo. Su pasimėgavimu nuleido mergišiaus baltas kelnes, įsitikindamos,
kad įrankis Aurimo tikrai neblogas ir net bandė suktis ratu... Tik staiga
Rasa išdygo, lyg iš po žemių su numylėtiniu - Gauroša.
Linksmybės prasidėjo. Graškė nesigailėdama tepė tirštą grietinę ant Aurimo
pasididžiavimo, o Rasa pristūmė jau praalkusį Gaurošą.
Tas su savo dygiu liežuviu patraukė paragaudamas per Aurimo papą. Patiko.
Tai nelaukdamas čiupo žysti, o kai nulaižydavo grietinę, smarkiai kirsdavo kakta
į programišiaus tembolę, kad tas net pakildavo į orą.
Aurimo būta tikrai galingo, visą pusvalandį atlaikė, Gavrošos patyčias, kol pagaliau
galvelė nusviro, kaip" Jėzui Kristui", tik šis buvo be erškėtrožių karūnos.
Tada Rūtelė ir apvyniojo baltomis kelnėmis jo galvelę, o Graškė atrišo
nukryžiuotojo rankeles.
Taip ir šlumštelėjo žemėn programuotojas iš kūrybingų debesų. Nekas nežino, kada
Aurimas parėjo, bet merginom vis kerštauja, o tos net neįtardamos jo klastos,
vėl jį priėmę į darbą. Jau spėjo vėl iš naujo pašikti panoms, bet jos matomai kantrios.
Administracija, net Lietsargį paaukojo, vietoj jo. Negaila, tegul vėl jas programuoja,
jei nepasimokė.
Lietsargis tik ką susapnavo ir užrašė, kad nepasimirštų jo sapnas.

9

Neiškenčiau nepokomentavus, juk ištrinsi...Įsivaizduoju, kokios laimingos buvo merginos vykdydamos šį savo keršto planą...Tačiau labai abejoju ar jų širdelės jautė tą patį.Juk josė dar buvo gyvi prisiminimai apie laimingas akimirkas, kurias joms šis žmogus suteikė... :angry:

10

Marijana, pyktis užgožis viską, ir čia jau palauk nėra...
Aš tai kentėjau, kentėk ir tu. Moterys išdavystės neatleidžia.
Įpač skaudi pirmosios meilės išdavystė. Ji pasisuka 180 laipsnių kampu
ir tvoja atgal, pačiu nuožmiausiu būdu, kaip didžiausiam priešui. :mad:

11

Tu teisus tik iš dalies. Gal čia priklauso nuo moters charakterio Mano mano pirmoji meilė, beje ji mane aplankė tokiame amžiuje, kai apie meilę svajoti lyg ir nebedera, man yra šventa...Ir kas benutiktų toliau, aš niekad nekeršyčiau tam žmogui, kuris manyje pažadino tą jausmą...
Aš laiminga ,kad tą jausmą pajutau, juk pragyventas gyvenimas be meilės yra tuščias, juodos spalvos... :angry:

12

Kodėl turėčiau su tavimi ginčytis, - kiek žmonių, tiek nuomonių.
Kitieme žmonėms, seksas tai sportas... Ką tu pasakytum apie prosritutes?
Negi tu manai, kad jos visus myli, vieną po kito.??? KAŽIN KOKIĄ
meilę prostitutė jaučia, kai negras su kuolu raukus griauna, o ji klykia
ne savo balsu iš škausmo? :mad:

13

Aš  turėjau galvoje tikrą nuoširdžią meilę, o ne perkamą ar parduodamą...Juk tai ne meilė o verslas.Ir juk negalima mylėti prievart :angry: autojo, tai irgi ne meilė, o nelaimė... :writing:

14

Kažin ar jos jau taip ir nenori, seksuali moteris nori daug,
todėl ir dirbatokį darbą.

15

Aš nesutinku, kad moterys išdavystės neatleidžia, kaip tik jos atleidžia ir jeigu jau atleido tai niekada to neprimins, nes moterys myli jausmais, širdimi, o vyrai akimis. O tarp seksualumo ir pasileidimo aš lygybės ženklo nedėčiau. Keičiasi gadynės, keičiasi ir požiūris į meilę, ištikimybę, garbę, orumą, pasaulis apsivertė aukštyn kojom, seksą, aukščiausią meilės išraišką pavertėme į sportą, arba į darbą, uždarbiaujama savo kūnu, negerbiam patys savęs nei kitų. O kur platoniška meilė, kur pirmi pasimatymai, atmenat, vos paėmus mylimo ranką, per kūna nubėgdavo virpulys, tarsi elektros srovė. Kur ta jaunystės romantika, tas susilaikymas nuo gašlumo, juk mes tik tuo ir skyriamės nuo gyvūnų, kad mylime, kad prisirišam vienas prie kito, kad duodam priesaiką ir jos laikomės ( nors kai kurios gyvūnų ir paukščių rūšys irgi yra monogamiški), kad kartu išauginame ir išauklėjame savo palikuonis. Neneigiu, pasitaiko žmonėms paklysti, suklupti, bet reikia turėti jėgu savo klaidas pripažinti ir stengtis jų nekartoti. Jeigu nors truputėli būtume atidesni savo artimui, stengtumės juos suprąsti ir jiems padėti, nebūtų tiek daug tų žmogiškųjų tragedijų.
Nukritus geležinei uždangai pliūptelėjo visas brūdas  - ne demokratija, o tai kas buvo blogiausio ten susikaupę. Neliko tiesioginės žodžio prasmės -meilė, dabar sako a ten pasimylėjau su tuo ar ta, bet juk tai ne meilė, o papraščiausias dūlkinimasis. Tokį pasimylėjimą galiu tik palyginti su šunų ruja,  kuria  ką tik mačiau už namo. Kai paaugliai nuo 13 -14 metų pradeda užsiiminėti seksu (prisižiūrėję visokios parnuchos), tai kokie jiems gali būti ar likti prisiminimai apie pirmąją meilę ar pirmą pasimatymą, jie net neatsimins su kuo ir kada nusiseksavo. Neliko, arba mažai liko romantikos užtai turim ką turim - AIDS, plintanti sifelį, triperis skaitomas tik kaip sloga ir visokią kitokią velniavą, pidarus, lesbijietes, pedofilus  ir kitokius iš didelio rašto išėjusius iš krašto išsigimėlius.

16

Joana nešposyk, gerutė nebuvai...

Apie tuos iškrypėlius nerašyk, nes jie sugyvulėją, bet vaikai, na jie jau
anksčiau pradeda bręsti, o pietų kraštuose dar anksčiau.
Prisiminkime savo vaikystę, kaip tas magnetas pradėdavo traukti, o ypač per šokius.
Juk kam meluoti, nes bešokant būdavo gera, o jei meili mergaitė prisiglausdavo,
taip ir sudrebėdavai. Aš jausdavau mergaitės virpesius ir nedrąsų žvilgsnį.
Jas gelbėdavo tik nedrąsa ir griežtas auklėjimas, bet draugauti, jos raute raudavosi.
Va mano pirmoji, - naktį iššokdavo pro langą, ir atbėgdavo pas mane į paupeliuko lankas.
Neužteko ten tik žvaigždes skaičiuoti ir apsikabinus myluotis. Kai tik žvaigždutė nusileisdavo,
taip ir bučkis, žinoma niežtėjo baisiai abiems, bet verkdavo iš kuklumo, jei nors ranka
paliesdavau.
Galiausiai man nusibodo žaisti ir pradėjau kalbinti kitą aštuntokią mokinukę.
Tą vakarą atlėkė anksčiau ir pareiškė, kad manęs niekam neatiduos.
Bučiavomės ir ritomės susikabinę  jau drėgna rasota pievele.

Nutaikiau progą ir likau tarpkojyje. Aiškiai žinojo kas jos laukia, bet tiek
apkabino galvą, kad net dusino mane ir spaudė kiek galėdama - matyt iš baimės
Taip lengvai bakstelėjau, bet ant akių tamsu pasidarė ir atėmė visas jėgas,
nejudėdami pragulėjome rodos visą amžinybę, taip buvo gera. Kad ir
nekrutinau, vistiek  iš manęs tekėjo, bet tą kartą baigėsi laimingai.
Tik bėda, kad išsitepliojau kelnes, o mamelė nutarė patikrinti mano melą, kad
guliu ant šieno.
Taip ir įgožinau tiesiai į mamos glėbį, o ji už sprando ir į virtuvę įstūmė.
Tuoj uždegė 10 nr. žibalinę lempą ir yla iškindo iš maišo:

- Kelnių keliai purvini, baltas megztinis - žalios spalvos, o klynas šlapias,
nes buvom apsirengę, nė kalbos tada nebuvo, nors kelnias nusimauti.
Buvau tikriausiai 14 metų, tai motkelė tokiam vyrui kelnias dar valiojo numauti,
ir susiėmė galvą:
- Sakyk greitai kas ji, ar gražumu darėta, ar nuskriaudei mergaitę?
- Tai kad ji nekalbėjo, išsigandęs, lemenau...
- Ar ji verkė, - toliau tardė mama?
- Ne atsikėlėme ir nubėgome kas sau - į savo namus.
Birutę mamelė gerai pažinojo ir ryte išskubėjo, pas jos tėvus.
Atrodo, kad sutarė tylėti, jeigu nepradės pūstis.
Vasara baigėsi, o į mokyklėlę 5 km.  pėškom. Jau visos skriaudos užmirštos,
o mes vėl susikabinę iš mokyklėlės - očia - čia, opa- pa... Tik dabar buvome
jau gudresni, ir vieteles rinkdavomės patogias, o dulkinosi aštuntoje kasėje
jau daugelis.
Taigi nei mūsų laikais dorovės jau nebuvo, o apie apsaugą dar niekas negalvojo
ir nežinojo. Gal per griežtai pradėjai vertinti, nes visais laikais žmonės santykiavo,
gal labiau slėpėsi ir stipresnė tėvų įtaka buvo.
Reikia manyti, kad pati irgi išbandžiusi tuos malonumus, o kiekviena ateinanti karta
vis drąsesnė ir naglesnė darosi..

17

Žinoma, aš sutinku su tuo, kad ką moteriai davė prigimtis, to iš jos niekas neatims...Ir tikrai ne visops moterys vienodos...Aš turiu draugę, labai išvaizdi, išsilavinusi moteris, bet jos gyvenimas labai nenusisekęs.Išsiskyrė su trimis vyrais, vyrais, kurie ją mylėjo ir gerbė, bet ji tiesiog fiziškai negalėjo pakęsti lytinio gyvenimo.Konsultavosi su medikais, jokios priežasties neatrado.Psichologai irgi nieko nepadėjo. Pasakė, kad kalta prigimtis... :angry:

18

Va tai tau, o kaip vyrui gyventi be sekso, tai turi ieškoti iškastruotą.

19

Ji jau nieko nebeieškos.Sakosi, kad į vyrų pusę net pažiūrėti bijo. Kad man taip... :writing:

20

Lietuva Tarybų Sąjungoje 

Kaip bekalbėtume, bet Lietuva šioje tautų sąjungoje užėmė ne paskutinę vietą.
Galbūt Rusijos elitui patiko Lietuvos graži gamta, švelnus klimatas, neužšąlantis Klaipėdos uostas.  Kalbėjausi su Rusų tautybės žmonėmis, Druskininkų ir Palangos kurortuose. Paragavę
kurortų  skonio, nekeisdavo jų į nieką, nes mūsų vyriausybė, visas geriausias  prekes skyrė kurortiniams miestams. Tai besigydydami savo gerkles, kirsdavo lietuvišką dešrą, sūrį, keptą paukštieną. o prariję butelio turinį ir apie namus pagalvodavo.
- O, kad taip dabar čia ir Nataša būtų, tikrai patiktų lietuviški gintaro papuošalai.
- Manoji Liusia, persivalgytų, šitaip sūrį mėgsta, o dešros, dešrelės ir tokios pigios.
Svaigdavo ir moterytės:
- Įkalam „Nachodu“ po stiklinę degtinėlės ir eime pašto šturmuoti, juk vyrai irgi laukia - lauktuvių.
Druskininkuose prie Draugystės sanatorijos,  viename pastate atidarė dar vieną pašto skyrių.
Specialiai sanatorijos klientų patogumui, o iš ryto atveždavo Gaz-51 sunkviažimuką kartoninių dėžių siuntiniams. Nors pašo skyrius dirbdavo nuo 10 val., eilutė jau susirikiuodavo nuo 8val.
Kai kurie, gavę dėžę tiesiai į gastronomą traukdavo ir nereikia aiškinti ką  ten veikdavo. Vien iš Draugystės sanatorijos per dieną iškeliaudavo po 300 siuntinių su dešromis ir kitais skanėstais. Neturėjo vertės tik žuvis ir žuvies konservai, šito gero būdavo ir pas juos.
Buvo gerbiama Alytaus tekstilė.  Nežinau kas tuos marškinėlius su užrašais siuvo, bet ir mes sunkiai gaudavom.
Keliavo marškinėliai, kaip didžiausias deficitas į Maskvą, Leningradą ir dar daug kas keliavo.

„Šimtas“ žino, ar ta Tarybinė tvarka tokia bloga buvo, o gal maisto produktus ir reikėjo palikti dotuojamus.
Tada dotavo viską; Nuo adatos iki traktoriaus. Duonute jau šėrėme kiaules, nes buvo pigiau, nei pirkti miežius juos malti, parsivežti.
Bet mes ir Ruselį išnaudojom:
Gražiai kalbant, mums jie ir kelių nutiesimą finansavo, patys po dumblynus važinėdami, ir gamyklų pristatė.
Ignalinos atominė elektrinė, kiek kainavo? Kiek perdirbimo gamyklų pristatė, patys tiek neturėdami?
O ta technika, nors ir ne kokia, bet pirkome pusvelčiui, ir nesakykime, kad sau jie geresnę pasilikdavo.
Taigi naftos perdirbimo gamyklą Mažeikiuose kas pastatė, dėl kurios ir dabar pešamės. Abejoju, ar Lietuvėlė
viena tiek būtų prisistačiusi, o užsieninės technologijos, mums dar neįkandamos buvo.
Gal nepamirškime, kad ilgą laiką, benzinas tik 7 kap. tekainavo, ir norėdami daugiau uždirbti, pylėme jį pamiškėse, mat skaičiavo pravažiuotus km. Norėdamas prisirašyti nenuvažiuotų reisų, neturėjai kur benzino dėti.
Din. kuras tik 2 kaip. buvo, o tepalų tikrai gerų, niekas nenormavo. Kiekviename ūkyje jų ėmė kas kiek norėjo.
Manau taip:
Jeigu Rusai už mus geriau negyveno, o kur kas blogiau, tai mūsų tikrai neskriaudė ir nekarksėkime.
Ta jų sukurta sistema buvo tikrai netobula, bet taip gyveno visa sąjunga.  Mes pašaipiai sakydavome:
- Maskolius - ne gaspadorius.  Patys tvarkėmės žymiai geriau, ir juos išnaudojome. Man teko pavažinėti, tais laikais po Rusiją;
Patikėkite, vaizdai buvo kraupūs, jų magistraliniai keliai, buvo siaubingi, o visa kita „Besdorožje“
Imkime maistą, - geriausiu atveju pasmirdusi žuvis ir semečkės, viena kita kruopa.  Net paprasčiausių daržovių neprisiaugindavo, bet gamtiniai resursai ir dabar dar neišsemiami. Apie karinę galę geriau patylėti, nes atominio karo nebus, ir išprotėjąs bijo mirti, o atominio karo atveju, gyvybės neliktų. Šiaip Rusų karo galia nėra tokia didelė, kaip jie giriasi.
Siūlau pamąstyti, ar tie Rusai, tokie blogi?


Вы здесь » UŽDARAS, LAISVŲ DISKUSIJŲ IR KŪRYBOS FORUMAS » Sukauptos mintys » ŠIANDIENINĖS MUNTO ISTORIJOS